adplus-dvertising

Rusya: ‘İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa Rusya batı kanadındaki birliklerini 2 katından fazla arttırır’

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması vaziyetinde Rusya’nın batı kanadındaki birliklerini 2 katından fazla arttıracağı uyarısında bulundu.
Takip et
Rusya: ‘İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa Rusya batı kanadındaki birliklerini 2 katından fazla arttırır’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev sosyal medya hesabı üstünden yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma olasılığına değindi. Bu ülkelerin NATO’ya dahil olma olasılığının sıklıkla tartışıldığına dikkat çeken Medvedev, “İsveç ve Finlandiya’nın, NATO’ya katılma olasılığı vahşi bir ciddiyetle tartışıyorlar. İttifakın kendisi, mümkün olan en kısa zamanda ve asgari bürokratik prosedürlerle onları kelimenin tam manasıyla ‘beyaz eller altında’ kabul etmeye hazır” şeklinde konuştu.

Rusya’nın bu şekilde bir hamleye nasıl karşılık vereceğine de yanıt veren Medvedev, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması vaziyetinde Rusya’nın batı kanadındaki birliklerini 2 katından fazla arttıracağı uyarısında bulunarak, “NATO’da kaç ülke var? Bir tüm olarak baktığımızda bizim için 30 yahut 32 ülke var. 2 eksik yahut 2 fazla bunun çok önemi yok. İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa Rusya ile ittifakın kara sınırlarının uzunluğu iki katından fazla olacaktır. Doğal olarak, bu sınırların kuvvetlendirilmesi gerekecektir. Kara güçleri ve hava savunmasının gruplandırılmasını ciddi biçimde kuvvetlendirmek, Finlandiya Körfezi sularında mühim deniz kuvvetleri konuşlandırılmalı. Bu vaziyette, Baltık’ın nükleer olmayan herhangi bir statüsünden bahsetmek artık mümkün olmayacak. Tekrardan denge temin etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasaydı İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil olması gibi bir olasılığın tartışılmayacağı yönündeki iddialara da yanıt veren Medvedev, “Ukrayna’daki özel operasyon olmasaydı, bu ülkelerin NATO’ya katılması olasılığının ortaya çıkmayacağını ve vaziyetin Rusya için daha kolay olacağını öne sürmenin bir manası yok. Birincisi, daha önce onları ittifaka çekmek için girişimlerde bulunuldu. İkincisi ve en önemlisi, bu ülkelerle Ukrayna’da olduğu gibi toprak anlaşmazlığımız yok. Bu yüzden üyeliğin bizim için ölçütü farklıdır” şeklinde konuştu.

İsveç ve Finlandiya halkının bu şekilde bir olaya sürüklenmeyeceğini savunan Medvedev, “İsveç ve Finlandiya’da NATO’ya katılım ihtiyacı konusu kamuoyunu yarı yarıya bölmüş vaziyette. Aklı başında hiç kimse daha yüksek fiyatlar ve vergiler, sınırlar boyunca artan gerilimler, İskender füzeleri, hipersonik ve nükleer silahları olan gemileri kendi evlerinden kol mesafesindeki uzaklıkta istemez” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.