adplus-dvertising

Rusya, işgal ettiği Ukrayna topraklarını referandumla ilhak ediyor!

Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği toprakların ilhakı için yaptığı referanduma tepki yağıyor. Büyük oranda Rusya lehine çıkan karar sonrası Kiev yönetiminden açıklama geldi. Kiev, batı ülkelerin referandumu kabul etmeyeceğini söylese de Rusya'nın geri adım atmaya niyeti yok.
Takip et
Rusya, işgal ettiği Ukrayna topraklarını referandumla ilhak ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

RUSYA, Ukrayna’da işgal ettiği ayrılıkçı Donetsk, Lugansk ile güneydeki Herson ve Zaporojye’de düzenlenen katılım referandumlarında halkın yüzde 99’undan fazlasının ‘Evet’ dediğini iddia ederek zafer ilan ederken, bölgede beş gün süren oylamaya birçok ülkeden tepki geldi. Ukrayna referandum neticelerinin “hükümsüz ve geçersiz” olduğunu söyledi, BM ve ABD oylamaların yasadışı olarak niteledi. Neticelerin ilanının sonrasında Donetsk ve Lugansk yönetimleri Rusya’ya katılma başvurusu yaptıklarını duyurdu, Herson ve Zaporojye’nin de kısa zamanda başvurması bekleniyor.

‘TOPRAKLARIMIZI GERİ ALACAĞIZ’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “İşgal altındaki topraklarda meydana gelen bu saçmalıklar referandum taklidi olarak bile adlandırılamaz” açıklamasını yaptı. İlhak referandumlarının stratejilerini değiştirmeyeceğini ve ülkenin işgal edilen topraklarını geri alacaklarını belirten Zelenski, “İlerliyoruz ve ülkemizi kurtarıyoruz” diyerek konuştu.

Rusya, işgal ettiği Ukrayna topraklarını referandumla ilhak ediyor!

BM: YASAL DEĞİL

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dicarlo, referandumların uluslararası hukuka göre yasal olmadığını belirtti. BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Dicarlo, “Halkın iradesini temsil ettiğini öne sürerken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

‘EGEMENLİK İHLALİ’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin referandumları ve neticelerini kınadığını açıkladı. Borrell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “AB, yasadışı referandumların düzenlenmesini ve bunların tahrif edilmiş neticelerini kınıyor. Bu, sistematik insan hakları ihlalleri arasında Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bir başka ihlalidir” şeklinde konuştu.

‘NETICELERIN MEŞRUİYETİ YOK’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, referandum neticelerinin geçerliliği olmadığını kaydetti. Ukrayna lideri Zelenski ile telefonda görüştüğünü söyleyen Stoltenberg, “NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın egemenliğine ve meşru müdafaa hakkına verdiği desteğin sarsılmaz olduğunu açıkça belirttim. Rusya tarafından gerçekleştirilen sahte referandumların hiçbir meşruiyeti yoktur ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu topraklar Ukrayna’nındır” ifadelerini kullandı.

ABD: TANIMIYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da “Rusya’nın şeytani bir planı” olarak nitelendirdiği referandum neticelerini tanımayacaklarını açıkladı. “Rusya’ya ilhaka devam etmesi vaziyetinde ek, ciddi ve hızlı maliyetler getireceğiz” diyen Blinken, Ukraynalıların topraklarını geri almaları için desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

ŞİMDİ NE OLACAK

Bundan sonraki süreçte, Rusya lideri Vladimir Putin’in parlamentoya hitap ederek söz konusu bölgelerin Rusya’ya ilhakını duyurması bekleniyor. Öte yandan, bölgelerin hepsi Rusya’nın kontrolünde değil. Avrupa’nın en büyük nükleer santralının bulunduğu Zaporojye bölgesinin başkenti hâlâ Ukrayna kuvvetlerinin kontrolündeyken, Donetsk’in de hepsi da henüz Rus kuvvetlerinin eline geçmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada bu konuya değinerek, “(Sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarının hepsi henüz kurtarılmadı. 2014 senesi itibarıyla sınırların tespit edildiği bölgeden bahsediyoruz. Bu sebeple, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bütün toprakları kurtarılmalıdır” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.