adplus-dvertising

Rusya ile mahkum takasındaki rolü için ABD’den Türkiye’ye teşekkür

ABD Ulusal Güvenlik Danışması Jake Sullivan, ABD ve Rusya arasında yapılan mahkum takası için Türkiye’ye teşekkür etti.
Takip et
Rusya ile mahkum takasındaki rolü için ABD’den Türkiye’ye teşekkür
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD ve Rusya arasında ABD’de uyuşturucu kaçakçılığından tutuklanan Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile Rusya’da polise saldırdığı gerekçesiyle tutuklanan ABD’li eski Deniz Piyadesi Trevor Reed ile takas Ankara’da yürütülen gizli bir operasyonla takas edilmişti.

Mahkum takasının başarıyla neticelenmesinin sonrasında açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışması Jake Sullivan, ABD ve Rusya arasında yapılan mahkum takasındaki yardımları için Türkiye’ye teşekkür ederek, “Trevor Reed’e hoş geldiniz derken, Türkiye’ye onun güvenli dönüşünü mümkün kılmadaki rolünden dolayı minnettarız. Bu mühim konuda Türk ortaklarımızın yardımlarını takdir ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yetkililer mahkum takasının nerede gerçekleştiğini resmi olarak açıklamasa da, takastan saatler önce Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ait bir uçağın Ankara’ya uçtuğu belirlendi. Rus haber ajansları ise, Yaroşenko’nun Ankara’dan Rusya’nın Soçi şehrine sonrasında başkent Moskova’ya uçtuğunu bildirdi.
Reed’in babası Joey Reed ABD basınına verdiği demeçte, “ABD uçağı Rus uçağının yanında durdu ve iki mahkum da filmlerde gördüğünüz gibi yürüdüler” şeklinde konuştu.

Rus pilot Yaroshenko, 28 Mayıs 2010 tarihinde ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanları tarafından Liberya’da gözaltına alınarak ABD’ye getirilmiş ve 20 sene hapis cezası verilmişti. ABD’li Reed ise 2020 senesinin temmuz ayında çıkan bir münakaşada, Rus polis memurlarının “yaşamını ve sağlığını” tehlikeye attığı gerekçesiyle 9 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.