adplus-dvertising

Rusya ile Japonya arasında gerilim! Rusya tatbikat için Kurin Adaları’na asker gönderdi…

Rusya, Japonya ile egemenlik çatışması yaşadığı Kurin Adaları’nda askeri tatbikat yaptı
Takip et
Rusya ile Japonya arasında gerilim! Rusya tatbikat için Kurin Adaları’na asker gönderdi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japon medyası ve Rus Interfax haber ajansının aktardığına göre iki ülke arasındaki barış görüşmelerinin askıya alınmasından günler sonra Rus Doğu Ordusu, 3 binden fazla asker ve yüzlerce ekipmanla adalarda bir tatbikat gerçekleştirdi.

Euronews Türkçe’deki habere göre tatbikatın Rusya’nın Kamçatka yarım adası ile Japonya’nın en kuzeyindeki Hokkaido arasında uzanan takım adaların neresinde yapıldığı ise bildirilmedi. Japon medyası ise İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği tarafından el konulan ancak Tokyo’nun hak öne sürdüğü bölgede yapıldığını aktardı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Rusya’nın, Japonya’nın kuzeyinde ilhak ettiği Kuril Adaları problemi sebebiyle iki ülkenin imzalamadığı barış anlaşması tekrardan gündeme geldi.

Rusya ile Japonya arasında gerilim! Rusya tatbikat için Kurin Adaları’na asker gönderdi…

JAPONYA TEPKİ GÖSTERDİ

Rusya’nın hafta içerisinde, Japon hükümetinin “Ukrayna’daki savaşla bağlantılı yaptırımları”nı gerekçe göstererek “ikili barış müzakerelerini askıya alma” kararına, Japonya tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın, Ukrayna’daki savaş ile bağlantılı olarak “Rusya’ya karşı düşmanca tek taraflı yaptırımlara” başvurduğunu açıklamıştı.

Açıklamada, “Rus tarafı, mevcut şartlarda Rusya’nın çıkarlarına zarar vermeye çalışan ve düşmanca pozisyon alan bir devletle ikili ilişkilere yönelik temel bir belgenin imzalanmasının müzakere edilmesinin imkansızlığı sebebiyle Japonya ile barış anlaşması müzakerelerine devam etme niyetinde değildir.” ifadesi kullanılmıştı.

Rusya’nın Japon vatandaşlar için Güney Kuril Adaları’na vizesiz seyahat uygulamasına ve orada ortak ekonomik faaliyetler kurma konusundaki diyaloğa da son verildiği bildirilen açıklamada, Japonya’nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü sektörel diyalogda iş birliği ortağı statüsünün de sona erdirildiği kaydedilmişti.

RUSYA İLE JAPONYA ARASINDAKİ KURİL PROBLEMI

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya’nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran ortalama 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril adalarını 1945’te ilhak etmişti.

İlhakın sonrasında Japonya tarafından da “Kuzey Bölgeleri” olarak isimlendirilen toprak parçası konusundaki uyuşmazlık sebebiyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması imzalanması için yapılan görüşmelerde taraflar neticeye ulaşamıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.