adplus-dvertising

Rusya: ‘Hmelnitski ve Kiev yüksek hassasiyetli füzelerle vuruldu’

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait Hmelnitski bölgesindeki bir mühimmat deposu ve hangar ile Kiev’deki bir mühimmat deposunun yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildiğini açıkladı.
Takip et
Rusya: ‘Hmelnitski ve Kiev yüksek hassasiyetli füzelerle vuruldu’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşa yönelik son vaziyeti paylaştı. Sözcü Konaşenkov Hmelnitski bölgesindeki Starokostyantyniv askeri havalimanında 1 mühimmat deposunun ve Ukrayna uçaklarının bulunduğu 1 hangar ile Kiev bölgesindeki Gavrilovka yakınlarında yer verilen 1 mühimmat deposunun karadan ve havadan yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildiğini söyledi. Rus Hava Güçlerinin Ukrayna’nın 32 askeri unsurunu hedef aldığını ifade eden Konaşenkov, bunlar arasında Novomikhailovka yakınında 1 Buk-M1 hava savunma sistemi, Zolotarevka yakınlarındaki S-300 hava savunma sistemi yönlendirilmesi için bir radar sistemi ve öte yandan 1 komuta merkezinin yer aldığını aktardı. Konaşenkov öte yandan Berdyansk ve Melitopol yakınlarında Ukrayna’ya ait 2 insansız hava aracının vurulduğunu kaydetti.

“50 kadar Ukrayna askeri etkisiz hale getirildi”

Konaşenkov, “Operasyon sırasında Ukrayna’ya ait toplamda 130 uçak ve 99 helikopter, 244 tane Buk-M1, Osa AKM, S300 hava savunma sistemi, 443 insansız hava aracı, 2 bin 139 tank ve öbür zırhlı araç, 241 çok namlulu roketatar sistemi, 917 obüs ve havan topu, 2 bin 46 özel askeri araç imha edildi” ifadelerini kullandı.
Dün Mariupol’de kuşatılan bir fabrikadaki Ukrayna askerlerinin kaçma girişiminin başarısız olduğunu belirten Konaşenkov, “Zırhlı araçlara binen 100 kadar Ukraynalı askerden oluşan bir grup, fabrikadan çıkmaya ve kenti kuzey yönünde terk etmeye çalışırken önlendi. 3 Ukrayna tankı, 5 piyade savaş aracı, 7 araç ve 50 kadar asker etkisiz hale getirildi. 42 Ukraynalı asker de gönüllü olarak silahlarını bıraktı ve teslim oldu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.