Rusya, Hindistan’a 100 milyon doz Sputnik V aşısı gönderecek

Rusya’nın varlık fonu Sputnik-V adı verilen koronavirüs aşısından Hindistan’a 100 milyon doz satmak için anlaştı.
Takip et
Rusya, Hindistan’a 100 milyon doz Sputnik V aşısı gönderecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ulusal varlık fonu (RDIF) satışın Hindistan'da Dr. Reddy's Laboratories şirketine yapılacağını söyledi.

Kaynak Rusya'nın geliştirdiği aşının deneylerinin Hindistan'da devam etmesinin ve bu şirket ile ortak olarak yürütülmesinin beklendiğini söyledi. Hem deneyler hem de tedarik anlaşması yerel düzenleyici kurumların onayına bağlı durumda.

RDIF halihazırda Kazakistan, Brezilya ve Meksika'ya aşı satışı, Hindistan ile de 300 milyon doz aşının ülkede üretimi için anlaşmaya varmış durumda.

Rusya, Sputnik-V'in dünya genelinde tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısı olduğunu iddai ediyor. 26 Ağustos'ta Rusya'da başlayan ve en azından 40.000 kişinin katılacağı deneyler henüz tamamlanmadı.

HİNDİSTAN OKSİJEN ARAYIŞINDA

Hindistan’da hastaneler, koronavirüs (Covid-19) hasta sayısının 5 milyona ulaşmasının ardından hastalara yeterli oksijen tedarik edemiyor.
Covid-19 pandemi sürecinde Hindistan’da hasta sayısının 5 milyona çıkmasının ardından Maharaştra, Gujarati ve Uttar Pradeş gibi büyük şehirlerde hastaneler yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören binlerce hastaya oksijen tedarik etmekte sıkıntı çekiyor. Hindistan'ın Nashik şehrinin batısında oksijen tedarikçilerinden Rishikhesh Patil, "Gece boyunca çaresiz aileler beni arıyorlar fakat ne zaman oksijen bulabileceğimi bilmiyorum" dedi.

Devlet yetkilileri yaptığı açıklamada, Hindistan'ın başkenti Uttar Pradeş’de Covid-19 pandemisinden önce bin tüp oksijene ihtiyaç duyulurken salgının ardından bu sayının 5 bin tüp oksijene çıktığı, ülke genelinde oksijen taşıyan araçların hastanelere daha erken ulaşabilmesi için siren kullanmasına ve yol önceliğine sahip olmasına izin verildiğini iletti.
Dünya genelinde Hindistan, 12 günde 1 milyon vakaya ulaşarak Covid-19’un en hızlı yayıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alırken toplam 5 milyon vakaya ulaşan Hindistan ABD’den sonra ikinci ülke konumunda yer alıyor. Hindistan’da toplam vaka sayısı 5 milyon 25 bin 43’e ölü sayısı ise 82 bin 124’e ulaştı.

Kaynak: Reuters

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.