Rusya, Haftalık 4 Gün Çalışma Sistemine Geçiyor!

Rusya, yaşam kalitesini yükseltmek ve işsizlikle mücadele edebilmek adına haftada 4 gün çalışma sistemine geçiş yapmayı planlıyor.

Rusya’da iktidarda bulunan Birleşik Rusya Partisi’nin önerdiği yasaya göre haftada 5 gün yerine 4 gün çalışması planlanıyor. Bu kapsamda Rusya hem yaşam kalitesinin artmasını hem de işsizlik oranlarının düşürülmesini öngörüyor.

Birleşik Rusya Partisi’ne bağlı milletvekili Andrey Isayev, haftalık çalışma gününün azaltılmasıyla birlikte, Rus vatandaşların hem aynı ücretlerde çalışabileceklerini hem de hobilerine ve ailelerine daha çok zaman ayırabileceklerini öne sürdü.

KADEMELİ GEÇİŞ PLANLANIYOR

Geçen Haziran ayında yayınlanmış bir ankete göre, Rus vatandaşların yüzde 43’lük kesiminin haftada 4 gün çalışma sistemiyle birlikte ücret kaybı endişesinin bulunduğu belirlenmişti. Rus halkının endişelerine rağmen Isayev, haftalık 4 gün çalışma sistemiyle eski maaşların korunabileceğinin altını çizdi. Isayev, yeni sisteme kademeli bir şekilde geçilmesi gerektiğini de belirtirken, bu sayede hem şirketlerin hem de çalışanların yeni sisteme uyum sorunu yaşamayacaklarını söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı