adplus-dvertising

Rusya Finlandiya’ya elektrik akışını durdurdu

Rus enerji tedarikçisi RAO Nordic, ödemelerle alakalı problem yaşadıklarını söyleyerek bugünden itibaren Finlandiya’ya elektrik akışını askıya aldıklarını açıkladı.
Takip et
Rusya Finlandiya’ya elektrik akışını durdurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş öbür ülkelerde de etkisini gösteriyor. Rus enerji tedarikçisi RAO Nordic, Finlandiya’ya yapılan elektrik akışının durdurulduğunu açıkladı.

Ödeme sağlanamadığını ve bu yüzden elektrik akışını askıya aldıklarını söyleyen firma, “Ne yazık ki, 6 Mayıs’tan bu yana Nord Pool borsasında satılan birimler için fonların banka hesabımıza aktarılmadığını belirtmek mecburiyetinde kalıyoruz. Bu, istisnai bir vaziyettir ve ticaret tarihimizde 20 senesi aşkın bir süredir ilk defa gerçekleşmiştir. RAO Nordic mevcut gelir eksikliği vaziyetinde, Rusya’dan ithal edilen elektrik için ödeme yapamıyor. Bu sebeple 14 Mayıs’tan itibaren elektrik ithalatını askıya almak mecburiyetinde kalıyoruz. Vaziyetin yakında düzeleceğini ve Rusya ile elektrik ticaretinin tekrardan başlayabileceğini umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Elektrik sıkıntısı yaşanmayacak

Finlandiya’nın elektrik dağıtım şirketi Fingrid tarafından yapılan açıklamada, Finlandiya’nın elektriğin yalnızca yüzde 10’unu Rusya’dan tedarik ettiği için mevcut kesilme sonrası herhangi bir sıkıntı beklenmediği söylendi. Fingrid’in güç sistemi operasyonlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Reima Paivinen, “Rusya’dan elektrik ithalatının kesilmesi, İsveç’ten daha çok elektrik ithal ederek ve Finlandiya’da daha çok elektrik üretilerek telafi edilecektir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.