adplus-dvertising

Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!

Geçtiğimiz günlerde NATO’ya resmi olarak başvurarak Türkiye’den büyük tepki gören Finlandiya için Rusya’dan yeni bir karar geldi. Ruble ile ödemeyi kabul etmeyen Finlandiya’ya doğal gaz akışının bu sabah saat 07.00 itibariyle kesildiği bildirildi.
Takip et
Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Bulgaristan ve Polonya’dan sonra bir ülkenin daha gazını kesti. Bu sabah saat 07.00 itibariyle, NATO’ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya’nın Rus rublesi ile ödeme yapmayı reddetmesi üstüne ülkeye gaz dağıtımı durduruldu.

Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!

Finlandiya devletine ait gaz şirketi Gasum, bugünden itibaren yaz sezonunda Finlandiya’yı Estonya’ya bağlayan Baltık doğal gaz boru hattı (Balticconnector) aracılığıyla Finli müşterilerine öbür kaynaklardan doğal gaz tedarik edeceğini ve firmanın gaz dolum istasyonlarının normal biçimde çalışmayı sürdüreceğini bildirdi.

Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!

“BU VAZIYETE HAZIRLANIYORDUK”

Gasum CEO’su Mika Wiljanen konuya ilişkin değerlendirmesinde, Rusya’dan doğal gaz arzının durdurulacak olmasının son derece üzücü olduğunu söyleyerek, “Fakat bu vaziyete dikkatle hazırlanıyorduk. Gaz iletim hatlarında bir sıkıntı olmaması vaziyetinde önümüzdeki aylarda bütün müşterilerimize gaz tedarik edebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Doğal gaz ihtiyacının neredeyse hepsini Rusya’dan ithalatla karşılayan Finlandiya’nın Moskova ile 2031 senesine kadar gaz tedarik sözleşmesi bulunuyor.

GEÇEN HAFTA ELEKTRİK AKIŞINI DA KESTİLER

Rusya’nın en büyük elektrik imalat ve dağıtım şirketi Inter RAO da geçen hafta, ödeme alamadığı gerekçesiyle Finlandiya’ya artık elektrik sağlamayacağını açıklamıştı.

Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!

Rusya, Finlandiya’nın doğalgazını kesti!

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunun başlamasının sonrasında ABD ve müttefikleri, Moskova’yı yaptırımlarla vurmuş ve Rusya’nın enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltma çağrıları yapmıştı.

Kremlin ise buna çeşitli tedbirlerle karşılık verdi ve ‘dost olmayan ülkeler’ diyerek listelediği ülkelerin doğal gazı ruble olarak ödemesini talep etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ülkelerden gaz alıcılarının ruble ile ödemeyi kabul etmemesi halinde Rusya’nın bunu gaz sözleşmelerinde temerrüt olarak göreceğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.