adplus-dvertising

Rusya Dışişleri: ‘NATO nükleer kuvvetleri Rusya sınırına yaklaştırırsa Moskova yanıt verecek’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, NATO’nun nükleer güçlerini ve askeri kuvvetlerini Rusya sınırına yerleştirmesi vaziyetinde Moskova’nın yeterli ihtiyati önlemleri alarak cevap vereceğini ifade etti.
Takip et
Rusya Dışişleri: ‘NATO nükleer kuvvetleri Rusya sınırına yaklaştırırsa Moskova yanıt verecek’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Grushko, Rusya’nın Finlandiya ve İsveç’e karşı hiçbir düşmanca niyeti olmadığına ve bu iki ülkenin NATO ittifakına katılması için “gerçek” sebepler bulunmadığına dikkat çekti.

Moskova’nın Finlandiya ve İsveç’in nükleer olmayan tarafsız statüsünün geleceğiyle alakalı bazı soruları olduğunu söyleyen Grushko, iki ülkenin NATO’ya katılarak bu statüsünü fiilen terk edeceklerini ifade etti. Grushko, “Finlandiya ve İsveç’in dünyanın nükleer silahlarının yasaklanmasını ve tamamen imha edilmesini en aktif olarak savunan devletler arasında olduğu iyi bilinmektedir. Fakat ittifak (NATO) dünyada nükleer silahlar olduğu sürece nükleer kalacağını belirterek kendisini nükleer ilan etti. Bu ülkeler NATO Nükleer Planlama Grubu’na katılacak” dedi.

Basın Mensuplarının Rusya’nın nükleer güçlerini Baltık’ta konuşlandırıp konuşlandıramayacağı sorusuna cevap veren Grushko, “Bu konu hakkında konuşmak için çok erken” şeklinde konuştu. Grushko, “Özellikle Jens Stoltenberg (NATO Genel Sekreteri), nükleer silahların Rusya sınırlarına daha yakın noktaya transfer edilebileceğini belirtti. Polonyalı liderler bunu kabul etmeye hazır olduklarını belirtti. Bu ifadeler uygulamaya geçerse elbette yeterli ihtiyati önlemler alarak buna cevap vermek gerekecektir” ifadelerini kullandı.

“Finlandiya mühim ölçüde zayıflayacak”

Grushko, Rusya’nın temel güvenlik çıkarları için NATO’nun genişlemesinin ne kadar mühim olduğunun anlaşılması konusunda haritaya bakmanın yeterli olduğunu vurguladı. Finlandiya’nın NATO’ya katılması vaziyetinde askeri güvenliğinin mühim ölçüde zayıflayacağını belirten Grushko, “Ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanı, Finlandiya Parlamentosu’na yaptıkları konuşmada NATO üyeliğinin hem Finlandiya’nın hem de NATO’nun güvenliğini güçlendireceğini söyledi. Sonucun tam tersi olacağı aklı başında herkes için açıktır. Finlandiya mühim ölçüde zayıflayacak” ifadelerini kullandı.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı stratejik bir değişikliktir” diyen Grushko, bu değişikliğin NATO’nun genişlemesinin bir neticesi olarak ortaya çıkabilecek yeni güç yapılanmasının neticelerinin detaylı bir analizinin yanı sıra siyasi bir tepkiye de yol açacağını kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.