adplus-dvertising

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ‘ABD ile mahkum takasını görüşmeye hazırız’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün ABD’li basketbolcu Brittney Griner’ın, uyuşturucu madde bulundurmaktan ve Rusya’ya uyuşturucu madde içeren elektronik sigara kartuşları getirmekten suçlu bulunarak tutuklanmasının sonrasında yaptığı açıklamada, “ABD ile mahkum takasını görüşmeye hazırız” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ‘ABD ile mahkum takasını görüşmeye hazırız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 17 Şubat’ta Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havaalanı’nda gözaltına alınan olimpiyat madalyası sahibi ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner’ın, dün Himki şehrinde çıkarıldığı mahkemede uyuşturucu madde bulundurmaktan ve Rusya’ya uyuşturucu madde içeren elektronik sigara kartuşları getirmekten suçlu bulunarak 9 sene hapis cezasına çarptırılmasının sonrasında mühim açıklamalarda bulundu. Griner’in serbest bırakılması karşılığında ABD ile mahkum takasına hazır olduklarını söyleyen Lavrov, “Eğer ABD’liler tekrardan diplomasiye başvurmaya karar verirlerse bu adımlar gerçekleşebilir. ABD’liler genellikle bu gibi profesyonel çalışmalara karşı çıkmaz. Bu onların işi ve onların sorunu diyebilirim” diyerek konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce tutuklu takası gerçekleşmesinin diplomatik kanallar üstünden olması için anlaştığını hatırlatan Lavrov,”Bu konuyu görüşmeye hazırız. Ancak, Biden ve Putin’in anlaşmaya vardığı kanallar çervesinde olur” şeklinde konuştu.

“Bu adım mühim endişelerimize ışık tutuyor”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Lavrov’un yaptığı açıklamayı eleştirerek, “Bu adım, Rusya’nın hukuk sistemi ve Rus hükümetinin bireyleri siyasi piyon olarak kullanarak kendi gündemini ilerletmek için haksız tutuklamalar konusundaki mühim endişelerimize ışık tutuyor” ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında Rusya’nın bu teklifini değerlendirebileceklerini de söyleyen Blinken,”Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bu sabah, tutuklanan ABD’li yıldızla takas yapmaya hazır olduklarını belirtti. Bunu değerlendireceğiz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.