adplus-dvertising

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ‘Batı, Rusya’ya karşı hibrit savaş ilan etti’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı konuşmada, “Batılı ülkeler, Ukrayna krizini bahane ederek Rusya’ya karşı birçok alanda hibrit savaş ilan etti” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ‘Batı, Rusya’ya karşı hibrit savaş ilan etti’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün düzenlediği “Dijital Uluslararası İlişkiler 2022” konferansına katılarak mühim açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlarına karşı Batılı ülkeler tarafından kendilerine yönelik başlatılan ambargolara değinen Lavrov, “Mevcut krizin her alanda olduğu gibi farklı alanlarda da yeni fırsatlar ortaya çıkardığını söyleyebilirim. Kendimizi kimseden uzaklaştırmamamızın, kendimizi izole etmememizin temel olarak mühim olduğunu düşünüyorum. Rusya, dijital alanda işbirliğinin kurulmasını savunuyor, kendisini kimseden ayırmıyor ve kendini tecrit etmiyor. Ukrayna krizi bahanesiyle kolektif Batı ülkeleri bize esasında tam bir hibrit savaş ilan etti. Bu, bilgi alanı da dahil olmak üzere birçok alanı kapsıyor” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’da, Rusya karşıtlığı yaratıldı”

Ukrayna’daki 8 senedir meydana gelen krizde batılı ülkeleri suçlayan Lavrov, “Batılı ülkeler son 8 senede Ukrayna rejiminin, Minsk anlaşmalarına uymamasına karşı sessiz kaldı. Rus düşmanlığı sürecinin doruk noktasına, Washington ve Brüksel’in radikal milliyetçi Kiev rejimine şartsız desteği ve Ukrayna’da aşırı radikalleri beslemesi ile Ukrayna’da ‘Rusya karşıtlığı’ meydana getirilmesiyle ulaşıldı” şeklinde konuştu.

Batı ülkeleri tarafından uluslararası ilişkilerde egemenlik kurulmaya çalışıldığını belirten Lavrov, “Bunun sebebi, ABD’nin liderliğindeki kolektif Batı’nın uluslararası ilişkilerdeki egemenliğini tekrardan kurmaya ve kalıcı olarak sağlamlaştırmaya çalışan saldırgan çizgisinden kaynaklanıyor. Uluslararası toplumun öbür mensuplarının ulusal çıkarları zararına, kendi bencil hedeflerini daha da sürdürmektedirler” dedi.

“Dünyanın bir siber anarşi vaziyetine düşme riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır”

Rusya’ya internet üstünden yapılan kısıtlamalara da değinen Lavrov, “Batılı ülkelerin, öncelikle Amerikan İnternet platformlarının bütün dünyadaki Rus bilgi kaynaklarını nasıl önlediğini görüyoruz. Devlet Duması hesabının kapatılması ve Twitter’da Rus hesaplarının kısıtlanması buna örnektir. Fakat biz ne batılı ülkelerin internet araçlarından kopacağız ne de kendi internet ağlarımızdan vazgeçeceğiz” diyerek konuştu.

Rusya’nın İnternet düzenlemesinde yoğun bir çalışma sürdürdüğünü ancak bunun evrensel düzeyde yapılması gerektiğini ifade eden Lavrov, “Dünyanın internet düzenlemesi alanında evrensel anlaşmalar olmadan bir siber anarşi oluşma riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır. Bunun neticesinde dünya ekonomisi ve uluslararası güvenlik manasında bir felaket meydana gelebilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.