Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ‘AB ve NATO, Rusya ile savaş için koalisyon kuruyor’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “İkinci Dünya Savaşı başladığında Hitler, Avrupa ülkelerinin çoğunluğu olmasa da mühim bir bölümünü Sovyetler Birliği’ne karşı savaş için kendi sancağı altında topladı. Şu anda Avrupa Birliği, NATO ile beraber Rusya’ya karşı bir savaşmak için bu şekilde modern bir koalisyon yaratıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ‘AB ve NATO, Rusya ile savaş için koalisyon kuruyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan’da temaslarını sürdürüyor. Bakan Lavrov, başkent Bakü’de Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Rusya-Ukrayna savaşı üstünden Avrupa Birliği (AB) ile NATO’yu bir defa daha hedef alan Lavrov, “İkinci Dünya Savaşı başladığında Hitler, Avrupa ülkelerinin çoğunluğu olmasa da mühim bir bölümünü Sovyetler Birliği’ne karşı savaş için kendi sancağı altında topladı. Şu anda Avrupa Birliği, NATO ile beraber Rusya’ya karşı bir savaşmak için bu şekilde modern bir koalisyon yaratıyor” şeklinde konuştu.

Lavrov, öte yandan AB’deki Rus karşıtı tutumun öngörülebilir ve uzun vadede değişeceğine inanmadıklarını, bunun Avrupalıların seçtiği bir yol olduğunu belirterek, “Elbette Avrupa Birliği’nin ve aday ülkelerin attığı adımları takip edeceğiz” ifadesini kullandı. Lavrov, Avrupalı politikacıların Belgrad yönetimine nasıl hareket etmesi gerektiğini dikte etmeye çalıştığını fakat Sırbistan’ın politika yaratma bağımsızlığından vazgeçmek istemeyen bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

“Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşmasının imzalanmasına yardımcı olmaya hazırız”

Azerbaycan-Ermenistan sınırının tespit edilmesine ilişkin ikili komisyonun çalışmalarını sürdürmenin mühim olduğunu belirten Lavrov, “Rusya, üç ülke liderlerinin anlaşmasına uygun olarak lüzumlu danışmanlık desteğini sağlamaya hazır olacaktır. Aynı zamanda Azerbaycanlı dostlarımızın başlattığı Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşmasının imzalanmasına yardımcı olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’daki operasyonlara karşı Azerbaycan’ın dengeli ve sorumlu tutumunu takdir ediyoruz”

Ukrayna’daki savaşa yönelik Azerbaycan’ın tutumuna da değinen Lavrov, “Azerbaycan yönetiminin Ukrayna’daki özel askeri operasyona karşı dengeli ve sorumlu tutumunu takdir ediyoruz. Genel olarak Azerbaycan ile bölgesel ve uluslararası gündemdeki konularda diyalog halindeyiz. Buna BM ve AGİT ile işbirliğimiz de dahildir. Biz Azerbaycan ile diplomatik diyaloğun gelişmesinden memnunuz. Bu, dış politikada, ikili ekonomik, insani ve öbür ilişkilerdeki iş birliğinin tamamlanmasına yardımcı oluyor” diyerek konuştu.

“Kuzey-Güney projesi mühim”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ise Azerbaycan ve Rusya arasındaki ilişkilerin uzun bir geçmişi olduğunu söyleyerek, “İki ülke arasında bugüne kadar 250’den fazla anlaşma imzalandı. Azerbaycan ve Rusya arasındaki ilişkiler, karşılıklı fayda sağlayan işbirliğinin bir örneğidir. Bugün Azerbaycan ve Rusya arasında uluslararası bilgi güvenliği alanında işbirliği anlaşması imzalandı” şeklinde konuştu.

Azerbaycan ve Rusya’nın bölgedeki ulaşım ve iletişim bağlantılarını geliştirmeye odaklandığını ifade eden Bayramov, ”Bu açıdan Kuzey-Güney projesi mühim. Bu proje etkinliğini gösterdi ve daha da geliştirilebilir. Azerbaycan ve Rusya’nın ekonomik işbirliği gelişiyor ve Azerbaycan’ın 70’den fazla Rus kuruluşuyla ekonomik ilişkileri mevcut” diyerek konuştu.

“İlişkilerin normalleşmesi sürecinin yapay olarak uzatılması olumsuz etkilere yol açıyor”

Azerbaycan için Ermenistan’la ihtilafın geçmişte kaldığını dile getiren Bayramov, “Azerbaycan, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için varılan anlaşmanın sürdürülmesi gerektiğine inanıyor. Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan liderleri arasında üçlü bir anlaşmaya varılmasında Rusya Federasyonu’nun rolünü her zaman takdir ediyoruz. Azerbaycan tarafının pozisyonu, devletlerarası ilişkilerin normalleşmesi için varılan anlaşmaya uyulmasının mühim olduğu yönündedir. Bu, bütün bölgedeki ilişkilerin gelişmesinin garantisidir, çünkü iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin uzaması, yapay olarak uzaması olumsuz neticeler ve ciddi riskler yaratmaktadır. Hedeflerin çoğuna ulaşılıyor, bölgelerin restorasyonu çok yüksek bir hızla yapılıyor ve yakında mecburi göçmenlerin kurtarılmış bölgelere geri dönüşünü göreceğiz. Bu noktadan hareketle, kurtarılan bölgelerin restore edilmesi için ortak projelerin yaşama geçirilmesinin de işbirliğimizin bir parçası olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“Minsk Grubu’nun faaliyetleri askıya alındı”

Minsk Grubu’nun faaliyetlerinin ABD ve Fransa’nın teşebbüsüyle askıya alındığını belirten Lavrov, “Elbette, çatışma sonrası çözüm sürecini görüştük. Bu yeni sürecin temelinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin üçlü bildirisi bulunmaktadır. Eylül ve Ekim 2020’den sonra, ihtilafın çözümüne ilişkin belgeleri çoktan geride bıraktık. Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan liderlerinin üç bildirisi, geri kalan problemleri çözmek için eylem temeli olarak herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu sebeple, bu tutumla davranıyoruz. Anladığım kadarıyla bu gerçek, Avrupa Birliği’nin çabalarını geri kalan görevlerin çözümüne entegre etmeye çalışan Avrupalı komşularımız tarafından da kabul ediliyor. Fakat tamamı, bu talimatların, bahsettiğim üç üçlü belgede düzenlendiği konusunda hemfikirdirler ve bunlar, grubun şu ana kadar yaptığı nihai maksat dışında, Minsk Grubu’nun faaliyetleriyle hiçbir biçimde alakalı değildir. Nihai hedef, Karabağ’ı çevreleyen bölgeleri özgürleştirmek ve Karabağ ve halkının hayat problemlerini çözmekti” ifadelerini kullandı.

“Barış süreci formatın esiri olamaz”

Azerbaycan’ın asıl amacının bölgede kalıcı barışı temin etmek olduğunu vurgulayan Bayramov, “Azerbaycan için öncelik Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi ve bölgede kalıcı barışın sağlanması sürecidir. Bu süreç, formatın esiri olamaz. Azerbaycan tarafı Minsk Grubu ile temasları reddetmedi. Biz, Minsk Grubu’nun gelecekteki rolü hakkında görüşlerini açıklamasını bekliyorduk” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.