adplus-dvertising

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus donanması geçit törenine katıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da kutlanan “Donanma Günü” dolayısıyla St. Petersburg kentinde gerçekleştirilen Rus donanması geçit törenine katıldı.
Takip et
Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus donanması geçit törenine katıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’da her sene temmuz ayının sonunda gerçekleştirilen 326. Donanma Günü törenleri bu senede St. Petersburg şehrinde Rusya Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı törende, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Donanması Başkomutan Nikolay Evmenov ve Rus ordusunun Batı Askeri Bölge Komutan Vekili Vladimir Kochetkov da hazır bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus donanması geçit törenine katıldı

Rus donanmasının geçit töreninde 40’tan fazla savaş gemisi, bot ve denizaltı, 42 uçak ve 3 bin 500 Rus deniz askeri yer alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve beraberindekiler üstünde Rus devlet arması olan 001 numaralı bir botla donanma gemilerinin yanından geçerek selamladı. Törenle alakalı açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı bu seneki geçit töreninde “Poseydon” olarak adlandırılan insansız nükleer sualtı araçlarının taşıyıcısı konumundaki Belgorod nükleer denizaltısının da törenlerde yer aldığını duyurdu.

“Egemenliğimizi ve özgürlüğümüzü ihlal etmeye teşebbüs edenlere yıldırım hızıyla yanıt veriliyor”

Törende Rus donanmasına hitaben konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Donanma Günü dolayısıyla sizleri tebrik ederim. Hepimizi gururlandırıyorsunuz. Buradaki kilit nokta donanmamızın yetenekleridir. Egemenliğimizi ve özgürlüğümüzü ihlal etmeye teşebbüs eden, ülkemizin sınırlarında ve Dünya Okyanusu’nun herhangi bir bölgesinde stratejik görevleri başarıyla ve onurlu bir biçimde yerine getirirken herkese yıldırım hızıyla yanıt verebilmektedir. Aktif operasyonlara hazırlar ve kıyı, yüzey, hava, denizaltı güçleri ve araçları devamlı gelişiyor” diyerek konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus donanması geçit törenine katıldı

Rusya lideri Putin konuşması sırasında Rus donanmasının geliştirilmesine yönelik yeni bir kararname imzaladığını hatırlatarak stratejik denizaltı ve savaş gemilerinin “Zirkon” gibi süpersonik füzeler ile donatmaya devam ettiklerini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.