adplus-dvertising

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gizli istihbaratının 100’üncü yıldönümü sebebiyle katıldığı programda Batılı ülkeler hakkında, “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü” şeklinde konuştu.
Takip et
Rusya Devlet Başkanı Putin: “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus gizli istihbaratının 100’üncü yıldönümü sebebiyle Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Genel Merkezi’nde gerçekleşen programa katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batılı ülkeleri hedefine aldı. SVR Genel Merkezi önündeki anıta ölen Rus istihbaratçılar için kırmızı karanfiller bırakan Putin, daha sonra konuşma yaptı. Rus istihbarat servisine seslenerek dünyadaki vaziyetin karmaşık olduğunu aktaran Putin, “Dünya vaziyeti karmaşık ve çok dinamik olmaya devam ediyor. Belirsizlik faktörünün yüksek olduğu zorluklara yanıt verebilmek için birçok bilinmeyenli olağandışı sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu vaziyette Dış İstihbarat Teşkilatı ve öbür özel servislerimiz için öncelik, uluslararası süreçlerin stratejik olarak tahmin edilmesidir. Bu Şekilde bir analiz gerçekçi, objektif, güvenilir bilgilere ve en geniş güvenilir kaynaklara dayalı olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü”

Konuşmasının devamında hedefine batılı ülkeleri alan Putin, “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü. Çünkü dünyadaki gelişimi ve etkilerinin zayıflamasını analiz edemediler. Eylemlerinde liberal küreselcilik modellerine alternatif olmadığı gerçeğinden hareket ediyor. ABD tarzı bir dünya, seçkinler için, herkesin haklarının basitçe ihlal edildiği bir dünya. Bunun en açık örneği, Orta Doğu’daki birçok ülke ve halk, bugün Batı’nın alaycı bir biçimde jeopolitik oyunlarda harcanabilir malzeme olarak kullandığı Ukrayna’daki milyonlarca insanın kaderidir. Aynı zamanda Batı, kendisi için uygun olmayan bir gerçeği, çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşumunu görmezden gelmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Batı’nın birçok eylemlerinin kendilerine de fırsatlar açtığını dile getiren Putin, “Batı’nın daha çok kötü düşünülmüş, dürtüsel eylemleri riskini kaçınılmaz olarak artırıyor. Ama aynı zamanda, bu vaziyet Rusya’ya ve dünyadaki benzer düşünen insanlarımıza fırsatlar açıyor” şeklinde konuştu.

“Rus vatandaşlarının güvenlik problemlerine olan dikkatimizi zayıflatmamalıyız”

Konuşmasının sonunda Rus istihbarat elemanlarına tavsiyeler veren Putin, “Amerika kıtası da dahil olmak üzere yurtdışındaki, genel olarak Batı ülkelerinde, Orta Doğu’da ve Afrika’da bulunan Rus vatandaşlarının güvenlik problemlerine olan dikkatimizi zayıflatmamalıyız. Bu bağlamda, Dış İstihbarat Teşkilatının son senelerde operasyonel, bilgi ve analitik kabiliyetlerini ciddi biçimde kuvvetlendirdiğini belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.