adplus-dvertising

Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Dünyada eşi benzeri yok” diyerek tarif ettiği Sarmat isimli kıtalararası balistik füzeyi dün test etti. Korkunç gözdağı…
Takip et
Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, Mariupol’de meydana gelen insanlık dramına yeni bir boyut ekleniyor. Şehrin kontrolünü büyük oranda ele geçiren Ruslar ve Rus destekli ayrılıkçılar, Ukrayna ordusunun son askerlerinin peşinde.

Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Rusya, dün saat 14.00’a kadar Mariupol’deki Ukrayna askerlerine teslim olma çağrısı yaparken, askerler bu çağrıyı reddetti. Ukraynalı askerlerin neredeyse hepsi çelik üretim tesisi Azovstal’da kuşatılmış vaziyette. Dün fabrikada sıkışan askerler ismine bir açıklama yapan Binbaşı Serhiy Volina, “Son günlerimizde; hatta son saatlerimizde olabiliriz” şeklinde konuştu ve uluslararası toplumu yardıma çağırdı.

Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

36. Deniz Piyade Birliği Komutanı Binbaşı Volina, Facebook hesabından paylaştığı videoda Azovstal’dan tahliye edilmelerini istedi. Volina, “Bütün dünya liderlerine yardım çağrısı yapıyoruz. Bizi buradan tahliye etmek için bir prosedür yürütmelerini ve bir üçüncü devletin topraklarına götürmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Volina, fabrikaya 500 yaralı asker, yüzlerce kadın ve çocukla beraber sığındıklarını duyurdu fakat fabrikadaki birliklerin sayısını açıklamadı. “Düşmanın bizden 10 kat daha çok askeri var” diyen Volina, Rusların hem havada, hem de karada avantaj sahibi olduğunu söyledi, sivil ve askeri can kayıpları meydana geldiğini duyurdu. Ortalama 9 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Azovstal fabrikası, Mariupol’de direnişinin son kalesi haline geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den ise takas önerisi geldi. Zelenskiy, Mariupol’de ablukada bulunan Ukraynalı sivil ve askerleri, Rus ordusunun geride bıraktığı ölü ve yaralılarla değişmeye hazır olduklarını belirtti.

‘GÖKTEN YAĞAN METEORLAR GİBİ OLACAK’ Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Rusya’ya ait 1988 senesinde geliştirilen Voyevoda balistik füzesinin yerini alacağı söylenen Sarmat’ın, kuzey ve güney kutup hedeflerini aşabildiği ve 11 ile 18 bin kilometre menzili olduğu tahmin ediliyor.

Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Putin daha önce bu füze için “gökten yağan meteorlar gibi olacak” ifadelerini kullanmıştı. Ruslar, 24 nükleer savaş başlığı taşıyabilen tek bir Sarmat füzesini önlemek için 500 uçaksavar füzesi gerektiğini iddia ediyor.

PENTAGON: SÜRPRİZ DEĞİLDİ Rusya, balistik Sarmat füzesiyle dünyaya gözdağı verdi!

Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesine ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, denemeyi, ABD yahut müttefikleri için bir tehdit olarak görmediklerini belirtti. Kirby, “Rusya, Yeni START antlaşması yükümlülükleri kapsamında, kıtalararası balistik füze denemesi yapmayı planladığını, ABD’ye gerektiği gibi bildirdi. Bu tür denemeler rutindir. Ve bu, bir sürpriz değildi” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.