adplus-dvertising

Rusya, Azovstal fabrikasını vurmaya devam ediyor

Ukrayna ordusuna bağlı Azov Taburu, Rusya’nın saldırılarına devam ettiği Mariupol şehrindeki Azovstal fabrikasının son görüntülerini yayınladı.
Takip et
Rusya, Azovstal fabrikasını vurmaya devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuşatma altındaki Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki Azvostol fabrikasına Rus ordusunun saldırıları devam ediyor. Ukrayna ordusuna bağlı Azov Taburu, Azovstal fabrikasının son görüntülerini yayınlarken, Birleşmiş Milletler (BM) fabrikada kaç sivilin kaldığının net olmadığını aktardı.

Rusya, Azovstal fabrikasını vurmaya devam ediyor

BM Sözcüsü Stephane Dujarric basın mensuplarına verdiği demeçte, bölgeden bilgi toplamanın “son derece zorlu” olduğunu söyleyerek, “Tam bir rakam vermek bizim için çok zor. Elbette, ICRC (Uluslararası Kızıl Haç Komitesi) ile ortaklaşa çalışmaya, hem Ukrayna hem de Rusya’nın en üst seviyeleriyle Mariupol bölgesi ve Ukrayna’dan daha çok insan çıkarmak için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tahliyelerden sorumlu Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk ise dün yaptığı açıklamada, uzun bir süreden sonra Mariupol’den 344 kişinin tahliye edildiğini aktarmış, “Mariupol’de açılan insani koridor üstünden 344 kişi tahliye edildi. Kadınlar, çocuklar, yaşlı insanlar Mariupol, Berdyansk, Tokmak ve Vasilywvka kentlerinden tahliye edildiler ve Zaporijya’ya getirildiler. Bu da küçük bir zaferdir. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komisyonu çalışanlarına, insani koridorda görev alanlara, sürücülere ve Acil Vaziyetler Servisi çalışanlarına teşekkürler. Mariupol insani operasyonu devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

“Mariupol’de 20 bin kişi öldürüldü”

Mariupol Belediyesi, Rus ordusunun saldırıları neticesi şehirde 20 bin kişinin yaşamını yitirdiğini iddia ederek, “İşgalciler şehrimizi yıktı, kentte yaşayan 20 bin kişiyi öldürdü ve şuanda de tabelaları değiştiriyorlar. İnsanlar susuz, gıdasız ve sağlık ekipmanları yetersiz. Elektrik ve su şebekeleri de yok” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.