adplus-dvertising

Rusya-Avrupa Mars görevi ExoMars askıya alındı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile arasındaki ortak Mars görevi olan ExoMars programını Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle askıya aldığını duyurdu.
Takip et
Rusya-Avrupa Mars görevi ExoMars askıya alındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle Rusya’ya yönelik tepkiler ve yaptırımlar her alanda devam ediyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile arasındaki ortak Mars görevi olan ExoMars programını Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle askıya aldığını duyurdu.

ESA tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa değerlerine tam saygı göstererek uzay programları geliştirmek ve uygulamakla görevli hükümetler arası bir kuruluş olarak, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı, insan kayıplarını ve trajik neticeleri derinden kınıyoruz” dendi.

Açıklamada, Rusya’ya karşı alınan kararın mensup devletler tarafından alınan kararlara uyumlu olduğunun da altı çizilerek, “16-17 Mart tarihlerinde Paris’te toplanan ESA’nın Yönetici Konseyi, ExoMars konusunda Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan vaziyeti değerlendirdi. Oybirliği ile 2022’de fırlatılacak ExoMars gezici görevinde Roscosmos ile devam eden işbirliğini yürütmenin mevcut imkansızlığı kabul edildi ve ESA Genel Direktörüne işbirliği faaliyetlerini alınan karar doğrultusunda askıya almak için uygun adımları atması talimatı verildi” ifadeleri kullanıldı.

ESA Genel Müdürü’ne, ExoMars gezici misyonunu uygulamak için ileriye dönük mevcut seçenekleri tanımlamak ve hızlı bir endüstriyel çalışma yürütmesi için yetki verildiği aktarılan açıklamada, “Roscosmos’un personelini Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan çekme kararının sonrasında, Soyuz tarafından başlatılması planlanan bütün görevler askıya alındı” dendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programının devam edeceği vurgulanan açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu Programı nominal olarak çalışmaya devam ediyor. Ana maksat, mürettebatın güvenliğini temin etmek da dahil olmak üzere ISS’nin güvenli operasyonlarını sürdürmektir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.