adplus-dvertising

Rusya, Afganistan’daki Taliban yönetimini tanıyabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov yaptığı açıklamada, Taliban için Rusya’nın kaygılarının azaldığını ima ederek Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı tanıyabileceklerini ifade etti.
Takip et
Rusya, Afganistan’daki Taliban yönetimini tanıyabilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da, Taliban’ın bütün ülkede kontrolü ele geçirmesinin sonrasında birçok ülke Taliban yönetimini tanımama kararı almıştı. Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle dünyayı karşısına alan Rusya ise Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı tanıyabilecekleri sinyalini verdi.

Rusya, Afganistan’daki Taliban yönetimini tanıyabilir

“Bu Şekilde bir olasılık asla var”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov yaptığı açıklamada, Rusya’nın Taliban yönetimini tanıma olasılığını değerlendirerek, “Bu Şekilde bir olasılık asla var. Bu hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hem de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından özetleniyor. Bu yönde atılacak ilk adımlar için kapsayıcı bir hükümet oluşturulmalı. Bunu zaten gizlemiyoruz. Afgan ortaklarımıza yazılı olarak aktarılacak. Bu karar için ABD’nin ya da öbür ülkelerin tavırlarına bakmayacağız” şeklinde konuştu.

“Taliban hareketi artık Orta Asya için bir tehdit yaratmıyor”

Kabulov, Taliban’ın, Orta Asya için tehdit olmaktan çıktığını belirterek, “Artık Afganistan’ı yöneten Taliban hareketinin kendisi artık Orta Asya için bir tehdit yaratmıyor. En azından Özbekistan ve Türkmenistan ile iyi gelişmiş uzun zamandır devam eden siyasi ve diplomatik bağları var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.