adplus-dvertising

Ruslar savaştan kaçmak için Türkiye’ye akın ediyor!

Putin'in 21 Eylül’de seferberlik ilan etmesi üzerine savaşmayı reddeden birçok Rus ülkeden kaçmayı seçti. Kaçış için ilk tercih edilen ülkelerden biride Türkiye oldu. Yoğunluk sebebi ile Rusya ve Türkiye arasındaki bilet fiyatları ise astronomik rakamlara yükseldi.
Takip et
Ruslar savaştan kaçmak için Türkiye’ye akın ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yalnızca geçen pazartesi başkent Moskova’daki havaalanlarından Antalya’ya 36 uçuş yapıldı. Çoğu geniş gövdeli A330 tipi uçaklarla 24 saatte 9 bin kadar Rus vatandaşı Antalya’ya gelmiş oldu. Seferberlik ilanın sonrasında Ruslar, bilet için yaklaşık 150 bin rubleyi gözden çıkarıyor. Bu, havayolu firmalarının 24 saatte 1 milyar 350 milyon ruble (ortalama 424 milyon TL) ciro yaptığı manasına geliyor. Seferlerin ilerleyen günlerde de benzer yoğunlukta sürmesi bekleniyor.

100 BİNE DAYANDI

Komşu Kazakistan’a ise karayoluyla altı günde toplam 98 bin Rus vatandaşı geçti. Hükümet, Rusya’dan gelenler için “umutsuz bir vaziyetten kaçmak mecburiyetinde kalanlar” ifadesini kullandı. Mültecilere “güvenlik” vaat etti.

Gürcistan’ın kara kapısından seferberliğin açıklandığı gün 5 bini geçerken dün bu sayı günlük 12 bine tırmandı. Sınırı geçmek isteyenler 15 km’lik araç kuyruğu yarattı. Gürcistan İçişleri Bakanlığı, bu hızla gidilirse 1 Ekim itibariyle 100 bin Rus’un gelmiş olacağını aktardı. Öte yandan ısrarla seyahat kontrolü gibi bir uygulamaya gitmeyeceğini savunan Rusya, sahada bunun aksine işaret eden adımlar attı.

SEYAHAT KONTROLÜ MÜ

Halkın askere alınmaktan kaçmasını engellemek için dün Gürcistan sınırında ek tedbirler alınmaya başlandı. Rus ordusu, Gürcistan kapısına zırhlı araçlar konuşlandırdı. Bu tedbirin önce “güvenlik” amaçlı olduğu söylense de Rusya İçişleri Bakanlığı ilerleyen saatlerde sınırda bir askere alma merkezi yaratıldığını ilan etti. Gürcistan’a geçmek isteyenlerin önce askere çağrılıp çağrılmadıkları kontrol edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.