Rus uzay istasyonunda çatlaklar oluştu!

Rus uzay şirketi RSC Energia, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Zarya modülünde çatlaklar belirlendiğini açıkladı. Çatlakların herhangi bir hava sızıntısına neden olup olmadığı açıklanmadı.
Takip et
Rus uzay istasyonunda çatlaklar oluştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) meydana gelen problemlerle alarm veriyor. Rus uzay şirketi RSC Energia, Rus kozmonotların istasyonda devamlı yeni çatlaklar tespit ettiğini açıkladı. Rus yetkililer, 23 senedir aktif olan ISS’deki ekipmanların eskidiğini ve 2025 itibariyle bir hurda yığını deposuna dönüşeceğini iddia etti.

YENİ ÇATLAKLAR KEŞFEDİLDİ
Rus kozmonotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bir bölümünde, genişleyebilecek yeni çatlaklar keşfettiklerini açıkladı. Roket ve uzay şirketi Energia’nın baş mühendisi Vladimir Solovyov, konuyla alakalı RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, “Zarya modülünde bazı yerlerde yüzeysel çatlaklar bulundu. Vaziyet kötü ve çatlakların zamanla genişleyeceğini gösteriyor” diyerek konuştu.

EKİPMANLARIN ÇOĞU YAŞLANDI
Bununla beraber Solovyov, çatlakların herhangi bir hava sızıntısına neden olup olmadığını söylemedi, fakat ISS ekipmanlarının çoğunun yaşlanmaya başladığını aktardı. Öte Yandan Solovyov, istasyonda 2025’ten sonra kırık ekipmanlardan oluşan bir “hurda yığını” oluşabileceği konusunda uyardı. ISS son dönemlerde birkaç olaya maruz kaldı. Rus yetkililer geçen ay gecikme sebebiyle bir modülün kontrolden çıktığını belirtti.

NASA ASTRONOTUNU SUÇLAMIŞLARDI
İki hafta önce Rus haber ajansı TASS, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Serena Auñón-Chancellor hakkında bütün dünyada münakaşa oluşturan bir iddia yayımladı. TASS, Auñón-Chancellor’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) duygusal bir çöküntü yaşadığını iddia ederek astronotun Dünya’ya erken dönebilmek için Rusya’nın Soyuz olarak bilinen uzay aracına zarar verdiğini öne sürdü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.