Rus turistler ne zaman gelecek belli oldu!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alpaslan, Rusya’dan bir heyetin Türkiye’ye gelerek önlemleri yerinde göreceğini söyleyerek, “İnşallah 21 Haziran’dan sonra bu kısıtlamalar kalkacak. Uluslararası uçuşların açılmasıyla hareketlilik başlayacak.” şeklinde konuştu
Takip et
Rus turistler ne zaman gelecek belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alpaslan, Rusya’nın Türkiye’ye uçuş kısıtlamasını 21 Haziran’a kadar sürdüreceğini hatırlattı.

Rusya’ya kısa zaman önce yapılan ziyarette, sezon için alınan önlemlerin muhataplara iletildiğini aktaran Alpaslan, Ruslara Türkiye’nin ne kadar güvenli olduğunun anlatıldığını dile getirdi.

Onların da 21 Haziran’dan önce geleceğini, inceleme yapacaklarını ifade eden Alpaslan, “Aldığımız işaretler ve bütün inancımızla, çabamızla 21 Haziran’da bu kısıtlamanın kaldırılmasını, gene Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde de daha uygun seviyelerde Türkiye’ye seyahatlerin başlamasını beklemekteyiz.” diyerek konuştu.

Alpaslan, bunların olması halinde çok ciddi talep geleceğini, 2019’daki bereketli günlere temmuzdan sonra dönmeyi beklediklerini belirtti.

“ULUSLARARASI UÇUŞLARIN AÇILMASIYLA HAREKETLİLİK BAŞLAYACAK”

Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Alpaslan, şu şekilde devam etti:

“Rusya’dan belirli bir düzeyde, turizm bölgelerine muhtemelen Antalya’ya bir heyet gelecek. Aldığımız önlemleri yerinde görecek. İnşallah 21 Haziran’dan sonra bu kısıtlamalar kalkacak. Uluslararası uçuşların açılmasıyla hareketlilik başlayacak. Şu anda da bir hareketlilik var ama bunun düzeyinin artması, tesislerimizin yeterince turiste kavuşabilmesi için kısıtlamaların kalkarak uçuşların artması gerekir. İç turizmde de haziran itibarıyla hareketlilik başlıyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarının istediğimiz düzeyde geçmesini bekliyoruz.”

Aşılamanın hızla devam ettiğine, bu sürede gerek sektör çalışanlarının gerek vatandaşların belirli bir düzeyde aşılanmış olacağına değinen Alpaslan, yeni tip koronavirüsün gündemin arka sıralarına düşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

BAKAN ERSOY DA DUYURMUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Rusya ile uçuşlar ile ilgili, “Tatil bölgelerindeki güvenli turizm sertifikası beklentinin de üstünde iyi neticeler veriyor. En kısa zamanda de tekrar uçuşları karşılıklı olarak yaygın bir biçimde başlatırız diyerek düşünüyorum” demiş, “İlk hedefimiz 10 binin altına düşmesiydi, 2 gündür 10 binin altında seyrediyor. İnşallah bizim hedefimiz, vaka sayılarının 1 Haziran’a kadar, 5 binin altına düşmesi. Bu hedefe Türkiye iyi bir biçimde gidiyor. Sevindirici bir haber daha var. Özellikle Rus turistlerin ziyaret ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman gibi destinasyonlarda vaka sayıları çok daha aşağıda. Türkiye ortalamasının yüzde 50 daha aşağısında gerçekleşiyor güney şehirlerinde. Bu da turistik bölgeler açısından sevindirici, ne kadar güvenli olduğunu gösteren neticeler.” açıklamasında bulunmuştu.

Yaz sezonuna yaklaşılırken, Türkiye’de hazırlıklar başladı. Koronavirüs pandemisi altında gerçekleşecek olan turizm sezonunda Türkiye’de sektör çalışanları öncelikli olarak aşılanıyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alpaslan’ın açıkladığı verilere göre, turizm çalışanlarının 3’te 2’si aşılanmış vaziyette.

Türkiye, Kovid-19 pandemisinden en çok yara alan sektörlerden biri olan turizmin bu yıl verimli geçmesi için çaba gösteriyor. Türkiye, ülkeye en fazla turist gönderen ülkelerden biri olan Rusya ile uçuşların Haziran’da açılması için diplomasi trafiğini de sürdürüyor. Bu bağlamda Rusya’dan gelecek heyet, Türkiye ile uçak seferlerini tekrardan başlatma imkanlarını değerlendirmek üzere ziyarette bulunacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.