Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

20 Haziran 2021, 08:59 tarihinde eklendi
Türkiye turizminin uzun süredir beklediği ‘Rus’ turist kararı nihayet açıklandı. Önceki gün Antalya’ya güvenli turizm uygulamalarını araştırmaya gelen Rus heyet daha ülkelerine dönmeden, Rusya’dan Türkiye’ye olacak uçuşların 22 Haziran’da başlayacağı açıklandı. Türkiye’deki turizmciler de bu sene Rusya’dan 1 milyon turist beklediklerini ifade etti.
Takip et
Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Turizimcilerin Rusya’dan beklediği müjdeli haber geldi. Güvenli turizm modelini araştırmak için Antalya’ya gelen heyet henüz Moskova’ya dönmeden Rusya beklenen kararı aldı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye bütün uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrardan başlatılacağını duyurdu. Rusya’nın aldığı hızlı karara sevinen turizmciler, esnada İskandinav, Hollanda, Belçika ve İngiliz pazarlarının olduğunu söyledi.

ONLINE RAPOR Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

Rus heyetin konakladığı Calista LuxuryResort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, hazırlayacakları rapor için karar toplantılarını Antalya’da gerçekleştirdiğini söyledi.

Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

Kızıldağ şu şekilde konuştu: “Heyet Rusya’dan geldiğinde hiç dinlenmeden otellerde araştırmaya başladı. Türk yetkililerin eşlik ettiği programları çok yoğundu. Denetleme esnasında kendi aralarında istişare toplantıları yaptılar. O toplantılar esnasında ellerindeki bilgileri Moskova ile online olarak paylaştıklarını biliyoruz. O sebeple karar alma ve açıklama süreci çok hızlı gelişti. Heyet Moskova’ya dönmeden ikna etmiş olduk. Emeklerimiz boşa çıkmadı. Memleketin ekonomisi için hayırlı olsun.”

Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

Rus pazarının açılmasının turizme etkisinin çok büyük olacağını söyleyen Kızıldağ, “Önümüzdeki dönemde Rusya kaynaklı 1 milyona yakın rezervasyon alacağımızı düşünüyorum. Heyet Antalya’da kurduğumuz sistemi gezip gördü. Biz zaten iki senedir bu sistemin içindeyiz. Turizm, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı tarafından haftanın 5 günü denetleniyoruz. Protokollerimiz zaten hazırdı. 10 gün denetlense hepsini gösteremeyeceğimiz kadar detaylı bir sistemimiz var. Biz sistemin iyi işlediğini biliyorduk, onlara gösterdik” şeklinde konuştu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Mensubu Erkan Yağcı ise kararı şu şekilde değerlendirdi: “Son derece mühim olan bu karar güvenli turizm ismine şehrimize olan güvenin bir göstergesi. Önce Almanya benzer bir karar almıştı. Onu öbür bazı Avrupa ülkeleri takip etti. Şu anda Rus pazarının da açılmasıyla ciddi bir turizm hareketinin başlayacağını öngörüyoruz. Bu uygulamaları ne kadar disiplinli yaptığımızı bizler biliyoruz. Onlar da hem otelleri hem de hastanelerdeki sağlık altyapısını gezip yerinde gördüler. Rusya’nın 21 Haziran’dan önce bu konudaki kararını açıklaması bekleniyordu. Hızlı bir süreç meydana geldi. Esasında bu bir takım çalışması ve hepimizin ortak başarısı.”

‘ÇOK HASSAS DAVRANIYORUZ’ Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut izlenimlerini şu şekilde anlattı: “Heyetteki görevliler hassas bir biçimde inceleme yaptılar. Bölgedeki bütün tesisler yaz-kış tespit edilen kriterler çerçevesinde hizmet veriyor. O kadar hassas davranıyoruz ki şu anda tesislerimizde tatil yapmak, iki sene önce tatil yapmaktan daha sağlıklı. Misafirlerin çoğu da aynı bilinçte hareket ediyor. Heyet gezdiği tesislerde bunu gördü. Onlarla iletişim halindeyken bu kararın alınacağını anlamıştık. Hedef İskandinav pazarı, Hollanda, Belçika ve İngiliz pazarı. Bu ülkelerden de gözlemci heyetler gelip bizim sistemimizi görebilirler. Biz turizmciler olarak pandemi kurallarına eksiksiz şekilde riayet ediyoruz. Bunun neticesi olarak da şu anda olumlu bir süreç işliyor.”

Rus turistler 22 Haziran’da geliyor!

RIXOS Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de Rusya’dan gelen haberin yaz sezonu hareketinde belirleyici olacağını söyleyerek şu şekilde devam etti: “Pandemi sürecinde biz en baştan beri ciddi tedbirler aldık. Güvenli turizm uygulamalarımız, turizmcilere aşı önceliği verilmesi, aşılamada ulaştığımız yaygınlık gibi avantajlarla Türkiye şu anda dünya turizminde parlayan bir yıldız. Rus pazarı bizim için çok önemliydi. Dolayısıyla bu karar gayet memnun edici. Rus misafirlerimizle kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eminim onlar da bizimle aynı duyguları paylaşıyorlar. Ama bu kararla beraber rehavete kapılmadan turizm pazarlarını çeşitlendirmemiz, ülkemize farklı coğrafyalardan gelişleri arttırmamız gerekir. Çin ve Avrupa başta olmak üzere yeni pazarlar üstünde yapacağımız çalışmalar belirleyici olacak. Özellikle sayfiye bölgelerinde otelcilik yapanlar için son 2 sene oldukça zordu. Bundan sonrası çok mühim. Bu yaz misafirlerimizi, dünyada turizm canlılığının merkezinde bir destinasyon olarak ağırlamak istiyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.