Rus özel havayolu şirketi Türkiye uçuşlarını durdurdu!

Rusya'da özel S7 Havayolları şirketi Türkiye yapılacak olan seferleri durdurma kararı aldı. Şirketin seferlere yeniden başlamak için Türkiye'ye heyet göndereceği bildirildi.
Takip et
Rus özel havayolu şirketi Türkiye uçuşlarını durdurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz ay Rusya,koronavirüs vakalarında artış meydana gelen Türkiye’ye 15 Nisan’dan 1 Haziran tarihine kadar olan uçuşları askıya almıştı. Rusya’nın kararının sonrasında ise Rus özel havayolu şirketi S7 Havayolları’ndan, Türkiye’ye olan uçuşlarını yaz sezonu sonuna kadar askıya alma kararı geldi. S7 Havayolları yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, şirketin Türkiye’ye olan uçuşların 15 Nisan’dan Ekim ayı sonuna kadar askıya alındığı ifade edildi.

Rus basınında yayınlanan haberde ise, firmanın uçuşları askıya almasıyla alakalı kararının Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşlarda kısıtlamaların kaldırılması yahut uzatılması konusundaki belirsizlikten kaynaklandığı, ancak uçuşların tekrardan başlaması ve Türkiye’de Covid-19 salgınına ilişkin vaziyetin normale dönmesi halinde biletlerin satılmaya devam edileceği söylendi.

Öte yandan bir öbür Rus havayolu şirketi Aeroflot tarafından yapılan bir açıklamada, Haziran ayı için Türkiye’ye olan uçuşların tamamının iptal edildiği ve bilet satışlarının askıya alındığı ifade edilmişti.

EYLEM PLANI GELİŞTİRİLECEK

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye ve Rusya’nın karşılıklı turist ziyaretlerinin şartlarına ilişkin eylem planı geliştireceğini bildirdi.

Golikova, Türk heyetiyle başkent Moskova’da yaptıkları görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) ve alakalı Türk kurumları arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaziyetine ilişkin istişarelerin yapılacağını söyleyen Golikova, Rus heyetinin, iki ülke arasında uçuşların açılmasına ilişkin vaziyeti değerlendirmek üzere Türkiye’ye gideceği ve turizm merkezlerinin aldıkları güvenlik tedbirleri açısından denetleneceği bilgisini paylaştı.

Golikova, “Turistlerin karşılıklı ziyaretlerinin şartlarına ilişkin bir eylem planının geliştirilmesi konusunda anlaştık. Bu karar, Türkiye’deki turizm merkezlerindeki Rus turistlerin korunmasını sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

“Sputnik V” Kovid-19 aşısının Türkiye’de imalatının organizasyonu konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını vurgulayan Golikova, Türkiye’ye “Kovid-19’suz Seyahat” dijital programına katılmayı teklif ettiklerini aktardı.

Söz konusu programın, Avrasya Ekonomik Birliğinde (AEB) geliştirildiğine dikkati çeken Golikova, bu programda yer verilen ülke vatandaşlarının cep telefonu uygulamasını kullanarak, Rusya’ya daha kolay giriş yapabildiğini ifade etti.

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova da Türk tarafıyla temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını ve Türkiye’ye heyet göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.