adplus-dvertising

Rus milyarder Abramovich’in 7 milyar dolardan fazla varlığı donduruldu

Birleşik Krallık’ın denizaşırı topraklarından Jersey’deki Kraliyet Mahkemesi, Rus milyarder Roman Abramovich’in 7 milyar dolardan fazla varlığını dondurdu.
Takip et
Rus milyarder Abramovich’in 7 milyar dolardan fazla varlığı donduruldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Adaları’ndan en büyüğü olan Jersey’deki Kraliyet Mahkemesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üstüne İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) tarafından Rusya’ya yönelik yaptırım listesine eklenen Rus milyarder Roman Abromovich’in 7 milyar dolardan fazla varlığını dondurdu. Jersey Hukuk Memurları Departmanı tarafından yapılan açıklamada, Jersey Kraliyet Mahkemesi’nin Abramovich’in kamuya açık olarak tahmin edilen servetinin yarısına eşdeğer olan 7 milyar dolardan fazla varlığı dondurduğunu ve polisin milyarderle bağlantılı olduğundan şüphelenilen mülkleri aradığı aktarıldı. Açıklamada, “Kraliyet Mahkemesi, 12 Nisan’da Abramovich ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen ve değeri 7 milyar ABD doları aştığı anlaşılan varlıklar için resmi bir dondurma emri verdi” dendi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre net serveti 13.9 milyar dolar olan Abramovich’in temsilcileri ise konuyla alakalı henüz bir açıklama yapmadı. Birleşik Krallık kaynaklarına göre Jersey’in başkenti St. Helier’de bir adresi olan Camberley International Investments Ltd. isimli bir firmadan Abramovich’in sahibi olduğu Chelsea Holding’e 1.4 milyar dolarlık bir fon sağlandığı söylendi. Abramovich, yaptırım tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea’nin yönetimini devretmişti.

Zelenskiy, Abramovich’in yaptırımlardan muaf tutulmasını istemişti

Ukrayna Devlet Başkanı Valdimir Zelenskiy’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bağlantılı olduğu iddiasıyla Avrupa Birliği ve İngiltere tarafından yaptırıma uğrayan Abramovich’in barış anlaşmasında rol oynayabileceği olasılığı ile Abramovich’e yaptırım uygulamamasını istediği söylenmişti. Öte yandan Abramovich, İstanbul’da Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında yapılan müzakerede yer almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.