Rus Hackerlar ABD Seçim Sistemine Saldırdı!

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi yayınladığı raporda, Rus hackerların 50 Amerikan eyaletinin seçim sistemlerine saldırdığını duyurdu

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, yayınladığı detaylı rapora göre Rus hackerlar, ABD’nin 50 eyaletindeki seçim sistemlerini hedef aldı. 2017 yılında 39 eyalete saldırı haberleri ortaya çıkmış ve İç Güvenlik Bakanlığı 39 sayısını yalanlayarak 21 eyalete saldırı düzenlendiğini itiraf etmişti. Şimdi ise Rus hackerlar, ABD’nin eyaletlerinin tamamına saldırı düzenledi ve seçim sistemi altyapısının kusurlarını bulmaya çalıştı.


Senato İstihbarat Komitesi paylaştığı raporda hiçbir kaynak vermemeyi tercih etti. Ancak, 2018 yılında toplanan bazı istihbaratlara göre saldırının doğruluk payı yüksek. Ulusal Güvenlik Konseyi Siber Suçlar Koordinatörü Michael Daniel de iddiaların doğruluğunu kabul etti. Raporun en dikkat çeken kısmı ise, “Rus siber saldırganları, seçmen verilerini silme veya değiştirmeye oldukça yakınlardı” ifadelerinin yer aldığı bölüm.

RUSYA’DAN CEVAP GELMEDİ

Bu belgede, ABD’nin yıllardır yaratmaya çalıştığı algıyı destekleyen bir veri yine bulunmuyor. Çünkü ABD, Rusya’nın seçim sonuçlarına müdahale ettiğine yönelik haberler yaymak istiyor. Ama rapora göre Rus hackerlar, seçmen kayıt sisteminin açıklarını görmeye yönelik çalışma yürütüyor. Diğer taraftan Rusya yine bu iddialar karşısında sessiz kaldı. Yakın zamanda Rusya tarafından bir cevap bekleniyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı