adplus-dvertising

Rus askerleri Donbas’ta düştükleri pusuda ağır zayiat verdi

Askeri birliklerini Başkent Kiev ve çevresinden çekip Donbas bölgesine odaklanan Rus askerleri Lysychansk kentini kuşatmak için harekete geçtiğinde hiç beklemedikleri bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Rus birlikleri saldırı sonrası ağır zayiat verirken Ukrayna bölgeden görüntüleri yayınladı. Köprüdeki pusuyu manşetlerine taşıyan İngiliz medyası, ‘Putin’in harp meydanındaki son utancı’ başlıklarını attı.
Takip et
Rus askerleri Donbas’ta düştükleri pusuda ağır zayiat verdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ele geçirme girişimlerinden netice elde edemeyen Rusya birliklerini buradan çekerek bütün dikkatini Donbas bölgesine çevirmişti. Rusya’nın Donbas bölgesinde Ukrayna’nın elinde olan en büyük şehir Mariupol’ü ele geçirmesi bölgede avantajın Rus birliklerine geçtiği endişesine neden olsa da ABD istihbaratı Rus güçlerinin henüz net bir ilerleme kaydedemediğini açıkladı.

İLK ADIMDA SERT KAYAYA ÇARPTILAR

Putin’in savaştaki başarısızlığı unutturmak için Donbas’ta mutlak bir zafer istediği artık herkes tarafından biliniyor. Ortalama 1 aydır bölgeye asker ve teçhizat yığınağı yapılırken bugün gelen görüntüler Rus birliklerinin daha ilk adımda sert bir kayaya çarptığını ortaya koydu.

Donbas’taki Lysychansk kentini kuşatmak isteyen Rus güçleri Bilohorivka’daki Donets nehrini geçmeye çalışıyordu fakat burada iç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştılar.

UKRAYNALI MÜHENDİSİN PLANI KURTARDI

Ukraynalı bir askeri mühendis Rusya’nın 7 Mayıs’ta nehri geçmeye çalışabileceği en muhtemel noktayı belirledi. Komutanlarına geçişi takip etmeleri için duba köprüsünü iten römorkör motorlarının sesini dinlemelerini önerdi.

Hürriyet’teki habere göre ertesi sabah Rus askerleri tarlaları yakıp, sis bombası atarak nehrin kenarını dumana boğdu. Ukraynalı mühendisin sözünü dinleyen komutanlar yalnızca motor seslerini dinleyerek Rus askerlerinin geldiğini anlayıp saldırıya başladı.

AĞIR ZAİYAT VERİLDİ

Uydu görüntüleri, düzinelerce Rus aracıyla beraber köprünün yıkıldığını ve ağır zayiata yol açtığını ortaya koydu.

Ukraynalı generaller, Rusya’nın Donbas’taki saldırısının büyük ölçüde durduğunu ve Rus askerlerinin geri çekilerek Harkov’un kuzeyindeki savunmaya geçmek mecburiyetinde kaldığını söyledi.

Rus askerleri Donbas’ta düştükleri pusuda ağır zayiat verdi

(Saldırı sonrası Rus tanklarının enkazları/Ukrayna Savunma Bakanlığı)

“BİN 500 RUS ASKERİ ÖLDÜ” İDDİASI

Saldırıyı planlayan mühendis konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Rus güçlerine ait kabaca 30 ila 50 arası araç nehrin Ukrayna tarafında geri dönüşü olmayan bir biçimde mahsur kaldı. Askerler ilk olarak kırık köprüyü kullanarak kaçmaya çalıştılar, sonra yeni bir köprü kurmaya çalıştılar. Söylentilere göre 1.500 Rus askeri öldü. Stratejik hedefleri nehri geçmek ve sonrasında Lysychansk’ı kuşatmaktı. Fena halde başarısız oldular.” şeklinde konuştu

Batı medyası Ukrayna’nın nehri geçme girişimini başarıyla önlemesi, düzinelerce aracı imha etmesi ve Rusya’nın ağır zayiat vermesini ‘Putin savaş alanında bir defa daha rezil oldu’ yorumu ile duyurdu.

PEŞ PEŞE SALDIRDILAR

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus birlikleri geri itmek için ‘insanüstü bir biçimde çabalayan’ Ukrayna birliklerine minnettar olduğunu söyleyerek, “Devletimizin Silahlı Kuvvetleri, Harkov bölgesinden iyi haberler verdi. İşgalciler kademeli olarak geri itiliyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanik ise Rus ordusunun son 24 saatte Harkov ve Donetsk bölgelerine 48 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.