Rus askerleri 2 gün sonra Kazakistan’dan çekiliyor!

Son dakika! Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, meydana gelen iç karışıklık sonrası KGAÖ Barış Kuvveti ülkelerinden askeri yardım istemişti. Başta Rusya olmak üzere mensup devletlerden gelen askeri kuvvetlerin iki gün sonra Kazakistan’dan çıkmaya başlayacağını belirten Tokayev, “Çekilme süreci en fazla 10 gün olacak.” şeklinde konuştu.
Takip et
Rus askerleri 2 gün sonra Kazakistan’dan çekiliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan‘da Ocak 2022’in başında akaryakıt fiyatlarındaki zamma karşı başlatılan protestolar, zam kararlarının geri çekilmesine karşın durmamış ve polis ile eylemciler arasında çatışmalar meydana gelmişti.

RUSYA ÖNDERLİĞİNDE ASKERİ BİRLİKLE GÖNDERİLDİ

Bu kapsamda Tokayev; Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan’ın yer aldığı Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) yardım istemiş ve ülkeye Rusya öncülüğünde ortalama 2 bin 500 barış kuvveti gelmişti. Barış gücünün ülkeye gelmesi ve Tokayev’in orduya “uyarmadan ateş açın” emrini vermesiyle çoğu ilde eylemler bastırıldı. Olaylar sonrası 8 bine yakın insan gözaltına alındı.

“DARBE GİRİŞİMİ ATLATTIK” DEMİŞTİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderleriyle videokonferans yoluyla dün yaptığı görüşmede, “Kazakistan darbe girişimini atlattı” demiş, Rusya liderliğinde ülkeye gelen barış gücünün görev süresinin yakın bir zamanda sona ereceğini belirtmişti.

“BARIŞ KUVVETI 10 GÜN İÇİNDE ÇEKİLECEK”

Tokayev bugün yaptığı açıklamada, “Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü çerçevesinde ülkeye gelen barış kuvvetleri misyonunu tamamlandı. Çekilme 2 gün içinde başlayacak ve 10 gün sürecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.