adplus-dvertising

Rus askerin annesi: ‘Moskova kruvazöründe 40 asker öldü çok sayıda asker yaralandı’

Rusya’daki muhalif medya kuruluşuna konuşan bir Rus askerinin annesi, Rus donanmasının amiral gemilerinden olan Moskova kruvazöründe 40 askerin öldüğünü çok sayıda askerin yaralandığını öne sürdü.
Takip et
Rus askerin annesi: ‘Moskova kruvazöründe 40 asker öldü çok sayıda asker yaralandı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Karadeniz Filosunun amiral gemisi Moskova kruvazörünün 14 Nisan’da batmasının sonrasında Rusya’nın Nobel ödüllü gazetecisi Dmitry Muratov’un sahibi olduğu Novaya Gazeta bu olayla alakalı yaptığı incelemeleri okuyucularına aktardı.

Moskova kruvazöründe görevli Rus askerlerinin aileler ile yapılan görüşmelere yer alan haberde, kruvazörde görevli bir Rus askerinin annesinin, oğluyla olaydan sonra görüştüğü aktarılarak, “Moskova kruvazörüne gitmeden önce gizlilik sözleşmesi imzalattılar. Oğlumun görevlilik bilgilerini size anlatamam. Korkuyorum. İnanın çok korkuyorum. Oğlumun güvenliğini düşünmek zorundayım. Oğlum 15 Nisan’da beni aradı. ‘Anne bu şekilde bir zamanda bu şekilde bir karmaşa yaşanacağını düşünmemiştim. Gördüklerimi detaylı olarak anlatamam. Bu çok korkunçtu. 40 kişi öldü birkaç kişi kayboldu. Birçok yaralı var. Yaralıların birçoğunun uzuvları koptu. Büyük patlamalar vardı” ifadelerine yer verildi.

“Savunma Bakanlığı Ukrayna yenilgisini kabul etmek istemiyor”

Haberde öte yandan Rus askerinin annesinin, “Oğlumu nasıl bekleyeceğimi bilmiyorum. Çok korkuyorum. Neden bütün gerçekleri basın üstünden anlatmıyorlar? Çünkü Savunma Bakanlığı Ukrayna yenilgisini kabul etmek istemiyor” dediği aktarıldı.

“Moskova kruvazöründeki 27 kişi kayıp”

Moskova kruvazöründe görevli öbür denizcilerin yakınlarının ifadelerini de yer alan haberde, Rus sosyal medya sitesi Odnoklassniki’de Varvara Vakhrusheva’nın, Moskova Kruvazörüne yapılan saldırıda 41 yaşındaki eşi Ivan Vakhrushev’in öldüğüne dair paylaşımına yer verildi. Ölen askerin eşi paylaşımında, Rus ordu komutasından arandığını ve eşinin ölümüyle alakalı bilgi aktarıldığını ifade ederek, 27 Rus denizcinin de kayıp olduğuna dair bilgi edindiğini söyledi.

“Oğlum kayıplar listesinde yer alıyor”

Haberde, başka bir sosyal medya paylaşım sitesi olan VK’dan paylaşım yapan ve savaş gemisinde görevli Yegor Shkrebets’in babası Dmitry Shkrebets’in paylaşımına yer verildi. Shkrebets paylaşımında, oğlunun kayıp olduğunu ifade ederek, “Oğlum Yegor Shkrebets geçtiğimiz 2 Temmuz’da Yalta şehrinden (Kırım) askere çağırıldı. Daha sonra Karadeniz Filosundaki Moskova Kruvazöründe aşçı ve tedarikçi olarak hizmete başladı. 13 – 14 Nisan gecesi bir trajedi meydana geldi. Bütün mürettebatın tahliye edildiği bildirildi. Bu bir yalan. Askere alınan oğlum Moskova kruvazörü komutanlarının verdiği bilgilere göre ölü ve yaralılar arasında değil, kaybolanlar listesinde” şeklinde konuştu.

Rusya savaş gemisi hakkındaki soruları geçiştiriyor

Rus donanmasının amiral gemisi Moskova kruvazörü ile alakalı münakaşalar hala devam ederken, geminin batmasından sonra açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kesin bilgiler aktarma konusunda çekingen davrandı. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Moskova kruvazörü ile alakalı toplantı yapmayacağını ve araştırmalarda bulunmak için Kırım’a gitmeyeceğini belirtti. Savaş gemisinde neler meydana geldiği ve kayıpların olup olmadığı ile alakalı soruları ise Peskov, “Bu Rusya Savunma Bakanlığı’nın meselesi” ifadesini kullanarak yorum yapmadı.

Ukrayna kruvazörü Neptün füzeleriyle vurduğunu iddia etmişti

Ukrayna tarafı, Moskova Kruvazörünü Ukrayna’daki Yılan Adası’nın 46 kilometre açıklarında 2 tane Neptün füzesi ile vurduğunu öne sürmüştü. Rusya, Ukrayna tarafının füze ile vurma iddialarının reddederek, geminin mühimmat patlaması neticesi hasar aldığını ve 14 Nisan’da limana çekildiği sırada hava şartlarının etkisiyle battığı duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, gemideki askerlerin tahliye edildiğini ifade etmiş, ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi paylaşmamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.