Rumlardan Yavuz Sondaj Gemisinin Mürettebatına Tehdit

Yavuz sondaj gemisinin yeni bir yerde sondaja başlayacağının belli olmasının ardından Rumlardan Türkiye'ye tutuklama kararı tehdidi geldi.
Takip et
Rumlardan Yavuz Sondaj Gemisinin Mürettebatına Tehdit
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kıbrıs’ta Karpaz bölgesi civarındaki sondaj çalışmalarını bitirmesinin ardından Mersin’e hareket eden Yavuz sondaj gemisi önceki gün tekrar Doğu Akdeniz’e döndü. Yavuz sondaj gemisinin 7’nci parsel olarak geçen bölgede demirlemesi Rum tarafının tepkisini topladı.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKARTACAKLARMIŞ

Rum hükumeti, Türkiye’nin kanun dışı bir hamle yaptığı öne sürülen bir açıklama paylaştı. Yavuz sondaj gemisinde görev yapanları ‘uluslararası tutuklama kararı çıkartmakla’ tehdit eden Rum hükumeti, “Türkiye’nin kıta sahanlığımız içindeki sondaj yapma amacını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hamlelerinin Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine aykırı olduğu iddia edilen açıklamada şöyle denildi:

"TÜM ARAŞTIRMA GEMİLERİ ÇEKİLMELİDİR"

“Türkiye, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı duymalıdır. Türkiye’nin bu tavrı, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun çağrılarını hiçe saymaktır. Bu hamleler, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı tehlikeye atmaktan korkmayan, uluslararası meşruiyetten hızlı ve net bir biçimde uzaklaşmayı seçen Ankara’nın pervasızca kışkırtıcı tutumunun kanıtıdır. Türkiye, yasa dışı faaliyetlerini hemen bitirmelidir. Bütün araştırma gemilerini geri çekmelidir.”

7 EKİM'DE SONDAJ BAŞLAYACAK

Rum tarafının bu açıklamasının sonrasında bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı’ndan yapıldı. Dışişleri Bakanlığı görevlisi Çağatay Erciyes, Yavuz sondaj gemisinin 7 Ekim’de Kıbrıs adasının güneyinde sondaja başlayacağını duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.