adplus-dvertising

Rum Lider Anastasiadis’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz Çağrısı

Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis, Türk tarafı ile yeniden müzakerelere başlamak için, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine son vermesi şartını koştu.
Takip et
Rum Lider Anastasiadis’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz Çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda açıklamalar yapan Nikos Anastasiadis, gündemi yorumladı.

Rum lider, görüşmelerin tekrar başlaması için Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini bitirmesi gerektiğini söyledi.

Rum Lider Anastasiadis’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz Çağrısı

Anastasiadis, “Biz Türkiye’nin sonunda aktif olarak yasa dışı faaliyetlerini bitirerek, müzakere ortamının uygun bir biçimde yaratılmasına kakı sunacağını ümit ediyoruz.” dedi.

ULUSLARARASI TOPLUMA KINAMA ÇAĞRISI

Uluslararası topluma da Türkiye’yi kınamaları doğrultusunda çağrı yapan Rum lider, “Türkiye’nin, (Rum) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri egemenlik haklarının açık bir ihlalidir, Birleşmiş Milletler’in Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne terstir.“ dedi.

MARAŞ MESELESİNİ DE KAFAYA TAKMIŞ

Türk kesiminin kapalı Maraş’ın açılmasına dönük hamlelerini de eleştiren Anastasiadis, şöyle dedi: “Türk kesiminin Kapalı Maraş’ı yerleşime açma düşüncesi de uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına terstir. Söz hususu adımlar, BM Anlaşması ve uluslararası hukuka aykırı aynı zamanda Kıbrıs’ta ve bölgede barış ve istikrara bir tehdit, Kıbrıs problemine kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüme varılması amaçlı müzakerelerin başlaması için lazım olan olumlu bir havaya ters olduğu için açıkça kınanmalıdır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.