Rum Kesimi’nde tarihi camiyi yakmak istediler!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Larnaka kentinde bulunan Larnaka Büyük Camii’nin kundaklanarak yakılmaya çalışıldığı söylendi. Dışişleri Bakanlığı ise saldırıyı kınayarak, “Bu ve benzeri eylemler yalnızca Müslümanları hedef almamakta, insanlığın ortak değerlerini tehdit etmekte” şeklinde konuştu.
Takip et
Rum Kesimi’nde tarihi camiyi yakmak istediler!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY) camilere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi.

CAMİYİ YAKMAYA ÇALIŞTILAR

GKRY’nin Larnaka kentinde bulunan Larnaka Büyük Cami’sinin kundaklanarak yakılmaya çalışıldığı söylendi. Saldırı neticesi caminin girişinde hasar yaşandı.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR’DAN TEPKİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, camiye yönelik çirkin saldırıya sert tepki göstererek, “Kıbrıs konusuyla alakalı anlaşmaya yönelik olarak Rum tarafına diyalog çağrılarımız devam ederken, Larnaka Büyük Camisi’nin kundaklanarak, yakılmak istenmesini şiddetle kınıyorum. Rum Yönetimi’nin yoğun bir biçimde silahlanması ve Doğu Akdeniz’deki gerginliği tırmandırmaya yönelik faaliyetleri ile provokasyonları devam ederken, camilerimize yönelik saldırıların artması da tesadüfi olamaz” şeklinde konuştu.

“FAİLLERİN BULUNAMAMIŞ OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ”

Geçmişte GKRY’deki camilere yönelik saldırıları hatırlatan Tatar, “Limasol’da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi 2020 senesinin haziran ayında yakılmak istenirken, 27-29 Nisan 2021 tarihinde ise Cenevre’de yapılan gayrıresmi 5+BM toplantısı öncesinde Güney Kıbrıs’ta bulunan camilerimiz ile dini ve kutsal yerlerimiz saldırıya uğramış, Yunan ayaklanmasının 200. yıldönümünde Limasol’un Yalova köyünde bulunan caminin duvarlarına İslam karşıtı ve ‘Tüm Türklere ölüm’ biçiminde ırkçı ve faşist sloganlar yazılmıştı. Ama ne var ki bu saldırıların faillerinin hala daha bulunamamış olması da dikkat çekicidir” şeklinde konuştu.
Tatar, “Geçmişteki saldırılar ile Larnaka Büyük Camisi’nin kundaklanarak yakılmak istenmesi, Rum zihniyetinin değişmediğini bir defa daha gözler önüne sererken, 1963-1974 döneminde yüzlerce camimizin saldırıya uğrayıp yerle bir edildiğini de hatırlatmak lazım” ifadelerini kullandı.

Tatar, “Güney Kıbrıs’ta bulunan tarihi, dini ve kültürel varlıklarımıza yönelik saldırılar devam ederken, Rum yönetimi ile liderliğine çağrım, bu tür ırkçı ve faşist saldırıları organize edip desteklememesi, dini ve kutsal yerlerimize saygı göstermesi, saldırıları önlemesi ve sorumluları bir an önce tutuklamasıdır. Temennimiz ve beklentimiz bu yöndedir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığından, Güney Kıbrıs Rum Kesiminde bulunan bir camiiye yönelik kundaklama saldırısı hakkında açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Güney Kıbrıs Rum Kesiminde bulunan Larnaka Büyük Camii’ne yönelik kundaklama saldırısını şiddetli biçimde kınıyoruz. İslam karşıtlığının son örneklerinden birisi olan bu ve benzeri eylemler yalnızca Müslümanları hedef almamakta, aynı zamanda, insanlığın ortak değerlerini tehdit etmekte; bazı çevrelerin barış içinde bir arada hayata anlayışından ne kadar uzak olduğunu göstermektedir”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.