adplus-dvertising

Ruhsar Pecan kimdir, nereli ve neden görevden alındı?

AK Parti hükümeti tarafından Ticaret Bakanı olarak atanan Ruhsar Pekcan 21 Nisan'da yayımlanan resmi gazete kararı ile görevinden alınmış oldu. Peki Pekcan neden görevden alındı, Ruhsar Pekcan kaç yaşında? merak ettiğiniz soruların cevabı haberimizde.
Takip et
Ruhsar Pecan kimdir, nereli ve neden görevden alındı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın ortak olduğu Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik şirketlerinin bakanlık bünyesindeki kurumlara toplam 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı belgeler ortaya çıkmıştı.

Bakanlık, Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrularken, “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirildi” duyurusu yapıldı. Bakanlık açıklamasına göre, münakaşa oluşturan alımle açılmadan yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı:

“Nitekim pandemi döneminde, Bakanlığımızca KDV hariç toplam 6.556.816,78 TL tutarında salgınla mücadeleye ilişkin maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedariki yapılmışken, KDV Hariç 507.880 TL’lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden alakalı mevzuatın emredici hükümleri çerçevesinde lüzumlu bütün ürün/fiyat incelemeleri yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

Ruhsar Pecan kimdir, nereli ve neden görevden alındı?

RUHSAR PEKCAN BİYOGRAFİSİ!

Ruhsar Pekcan 1958 tarihinde Manisa’nın Demirci ilçesinde doğudu. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezun olarak tamamladı. Üniversite eğitimini bitirmesinin akabinde yüksek lisansını eğitimini de aynı fakültede icra etti. Kariyerine ilk kez 1981 tarihinde TSKB Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladı.

İngilizce dil bilgisi bulunan Ruhsar Pekcan, evli ve iki çocuk annesidir. IWEC 2012 Ödülü sahibi olan Pekcan, IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler – IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.

Şu anki dönemde DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi olarak görevini ifa etmektedir.

Özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti. İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği ve ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı görevlerini üstlendi.

2005 yılında altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’ne kurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü konumundadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.