Ruhani’den Çiçeği Burnunda Başbakana Açık Mektup!

Son dönemlerde bölgesinde yalnızlaşan İran'dan, Hürmüz Boğazı'nda patlak veren kriz nedeniyle savaşın eşiğine geldiği İngiltere'ye sürpriz bir çağrı geldi.
Ruhani’den Çiçeği Burnunda Başbakana Açık Mektup!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası arenada kendine yeni partnerler arayan İran, İngiltere’ye sarıldı. Geçtiğimiz günlerde göreve gelmesi ile tartışmaların fitilini ateşleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a bir mektup gönderen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hem ABD hem de İsrail ile ciddi krizler yaşayan İran, uygulanan ambargolar sonucu içine düştüğü ekonomik darboğazdan kurtulmak istiyor. Bu sıkıntılı süreci atlatmak için birçok ülke ile masaya oturan İran’dan bir hamle de İngiltere için geldi. Geçtiğimiz günlerde göreve başlayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a bir mektup gönderen Ruhani, “Diplomatik ve ekonomik ilişkilerimizi sağlamlaştıralım” çağrısında bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDA NE OLMUŞTU?

İran’ın geçtiğimiz haftalarda Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’ye ait petrol tankerini alıkoyması büyük bir krize neden olmuştu. Bu gelişme üzerine İngiltere’nin bölgeye savaş gemilerini göndermesi gerginliği iyice tırmandırmıştı. Tüm bu gelişmeler üzerine Ruhani’den gelen adım, İngiliz medyasında da geniş yankı buldu. Ruhani’nin mektubu için “İran, İngiltere’ye zeytin dalı uzatıyor” yorumları yapıldı. İran ile patlak veren tanker krizinin gölgesinde göreve başlayan Boris Johnson’ın Ruhani’den gelen bu talebe ne yanıt vereceği merak konusu oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.