adplus-dvertising

RTÜK’ten Haberler İçin Düzenleme

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığınca başlatılan çalışma kapsamında, televizyon haberlerin izleyicileri bilgilendirmek için haber bültenlerinde de akıllı işaretler kullanılacağı belirtildi.
Takip et
RTÜK’ten Haberler İçin Düzenleme
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son zamanda yaşanan şiddet olayları nedeni ile RTÜK televizyon haberleri için de bir düzenleme yapma kararı aldı. Başkanlık tarafından yapılan açıklamada medyadan şiddet ve şiddetin özensizce gösterilmesi konusunda hassasiyet beklenildiği aktarıldı.

3. sayfa haberlerinin neredeyse tamamını kapladığına değinilen açıklamada, “Şiddet barındıran görsel ve işitsel yayın içerikleri, bilhassa geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize özendirici etkiye sahip olabileceği gibi bizleri, toplum nezdinde çok tehlikeli ve vahim sonuçlar doğurabilecek şiddetin normalleşmesine de götürebilmektedir. Gerçek yaşamda şiddet dahil her türlü olayla karşılaşırız ancak burada önemli olan ve üzerinde durulması gereken konu şiddet içeren görüntülerin ekrana hangi amaçla, ne kadar ve nasıl yansıtıldığıdır. Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtlara veya MOBESE görüntülerini hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamak hiçbir etik değere sığmaz.” ifadelerine yer verildi.

HABERLERE İNCELEME

Televizyon haberlerinin genel izleyici kategorisinde bulunduğu ve ailecek izlendiğine vurgu yapılan açıklamanın sonunda, şiddetle alakalı haber bültenlerindeki özensiz yayınların ‘Yayınlar, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz.” ilkesi kapsamında titizlikle takip edileceği belirtildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.