RTÜK’e Netflix’ten İlk Yanıt Geldi!

RTÜK’ün internetten yayın yapan platformları denetleme yetkisinin ardından ilk cevap Netflix’ten geldi.

RTÜK’ün internetten yayın yapan platformları denetleme yetkisinin ardından ilk cevap Netflix’ten geldi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Netflix sözcüsü, süreci yakın takibe aldıklarını ve Türkiye’ye hizmet vermeye devam etmek istediklerini belirtti.


Resmi Gazete’de gün içerisinde yayınlanan yönetmeliğe göre RTÜK, çevrimiçi hizmet veren yayın kuruluşlarını da denetleyebilecek. Bu yetkilendirme RTÜK’ün Netflix, BluTV ve Puhutv gibi platformların üstünde karar verme yetkisi olacağı anlamına geliyor. Hatta erişim engeli getirme hakkı bile RTÜK’ün elinde olacak.

TÜRKİYE’DE İNTERNET YAYINCILIĞI BİTEBİLİR

Netflix sözcüsünden gelen açıklama ise oldukça politik bulundu. Çünkü Netflix sözcüsü, “Türkiye’ye hizmet vermeye devam etmek istiyoruz” diyerek karar hakkında olumlu veya olumsuz bir yanıt vermedi. Sosyal medyada ise Netflix’in Türkiye’den çekilme kararı alabileceği konusunda dedikodular başladı. Öte yandan BluTV ve Puhutv ise normal televizyon kanallarından farksız bir şekilde yayın yaparak nasıl hayatta kalabileceğini düşünmeye başladı. Hal böyleyken uzmanlara göre, RTÜK’ün vereceği cezalarla birlikte Türkiye’de internet yayıncılığı son bulabilir.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı