RTÜK Digital Yayınları Denetlemeye Başlıyor

RTÜK, digital ortamlarda sunulan yayınları bugünden itibaren denetlemeye başlıyor. İlhan Taşçı açıklamasında, RTÜK’ün ilk olarak yabancı basın kuruluşlarını denetleyeceğini belirtti.

RTÜK, internet üzerinde yayın yapan basın kuruşlarını ve hizmet satın alımı ile yayın yapan kuruluşları bugün itibariyle denetlemeye başlıyor. 1 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, internet yayıncılarının RTÜK’ten lisans almaları için verilen süre 1 Eylül’de sona erdi.

İLHAN TAŞÇI : “MANİDAR ZAMANLAMA”

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’e konuşan RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı yaptığı açılmada, zamanın manidar olduğunu belirtti ve “Bu yönetmeliğin yayınlanmasıyla SETA’nın ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaşması birbirinden bağımsız adımlar değildir. Düşünün ki bir yıl boyunca Saray’da bekletilen yönetmelik, SETA raporunun tamamlanmasından hemen sonra yürürlüğe girdi. Çünkü SETA raporu, internet denetiminin işaret fişeğidir. Orada yazılanlar bu denetimlerde izlemeye alınacak yayıncılarla ilgili yol haritasıdır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı