Roma’ya giden 3 Türk turist geri gönderildi!

Ortalama 2 senedir devam eden koronavirüs süreci herkesin yaşamını etkilemeye devam ediyor. Özellikle yurtdışı seyahatlerinde büyük sorunlar meydana geliyor. Dün de İstanbul’dan İtalya’da Roma’ya giden 3 Türk vatandaşı, Roma’da kısa süreliğine gözaltına alındı ve akşam saatlerinde Türkiye’ye geri gönderildi.
Takip et
Roma’ya giden 3 Türk turist geri gönderildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Roma’da havaalanında gözaltına alınanlar arasında bulunan Beyaz TV sunucusu Tahir Sarıkaya, Hürriyet’e şunları belirtti:

“3 arkadaş Roma’ya geldik. Kısa süreli gözaltına alındık, orada Koronavirüs sebebiyle Türkiye’den gelenleri ülkeye alamayacaklarını söylediler. Fakat bundan haberimiz yoktu. Bilet alırken de bizi uyarmadılar. Otel paralarımızı bile ödemiştik. Bir arkadaşımız aynı zamanda AB vatandaşıydı, onu da almadılar.

10 gün boyunca karantinada kalmasını ya da Türkiye’ye geri dönmesi gerektiğini söylediler. O da bizimle beraber dönmek mecburiyetinde kaldı. Bizim dışımızda Uzakdoğulu ve Rus turistler de vardı uçakta. Rusları da ülkeye almadılar, onlar da bizle aynı uçakla geri döndü. İtalyan devleti bütün sorumlulukları üstüne aldı, uçak bileti masrafımızı da karşıladı. Eğer İtalya’da kalabilseydik, cumartesi günü Türkiye’ye geri dönecektik.”

Meydana Gelen bu olayın sonrasında ülkelerin Türkiye’den gidenlere karşı nasıl önlem aldıklarını araştırdık. Her ülke Seyahat edecekler için farklı isteklerde bulunuyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından 1 Aralık itibariyle yaratılan listeye göre İtalya, Türkiye’den turistik maksatlı ülkeye seyahat edenleri kabul etmiyor.

Eğer bir değişiklik olmazsa bu uygulama 15 Aralık’a kadar devam edecek. İtalya dışında Lüksemburg da ülkeye seyahate izin vermiyor. Turistik maksatlı seyahatin yapılabildiği bazı ülkeler ise şu şekilde: Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İrlanda, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta Karadağ.

Her ne kadar turistik maksatlı seyahate izin veren ülkeler olsa da, birçok koşulu yerine getirmek gerekiyor. Ülkelere göre değişmekle beraber bazı ülkeler DSÖ’nün onayladığı bütün aşıları kabul ederken, kimileri yalnızca AB’nin onayladığı aşıları olanları ülkelerine kabul ediyor.

Giriş esnasından bazı ülkeler aşı sertifikasının yanında PCR testi de talep edebiliyor. Bazı ülkeler aşı olmayanların da ülkelerine gelmelerine izin veriyor.

Fakat burada en fazla 72 saat önce alınmış PCR test neticesi istiyor. Turizm Sektörü temsilcileri, koşulların her an değişebildiğini ifade ederek, “Seyahat edecek kişiler mutlaka gidecekleri ülkelerin turist kabul edip etmediğini kontrol etsin. İstenen belgeleri eksiksiz tamamlansın. En ufak bir eksiklikte, ülkeler sınırdışı kararı verebiliyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.