ROKETSAN’dan ‘Türk Kılıcı’ hamlesi! Dengeleri değiştirecek

ROKETSAN tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen minyatür füze ‘Türk Kılıcı’ dünyanın ilgi odağı oldu. IDEF 2019’da tanıtılan füze, lazer güdümlü özelliği ile TSK’nın tam isabet hedefi yok etmesini sağlayacak. Türk kılıcı, 2021 yılından itibaren envanterde olacak.


ROKETSAN’dan ‘Türk Kılıcı’ hamlesi! Dengeleri değiştirecek

Savunma sanayisinde son yıllarda Ar-Ge projeleri hızlandı. Özellikle savunma sistemleri, harp sanayi ve füze sistemlerinde Türkiye’nin yeni bir devre giriş yaptığını söylemek yanlış olmaz. ROKETSAN ilk olarak bütün ülkelerden bağımsız olarak tamamen yerli ve milli füzeler üretmeye başladı. Üretilen bu füzeler ise zamanla teknolojik olarak donanımlı hale geldi. Günümüzde akıllı füzeler, yapay zeka sistemine sahip füzeler ve burada sayamayacağımız sayıda çeşitli füzelerin üretimine başlandı. Yeni gelen bir haber ile Osmanlı zamanında meşhur olan ‘Türk Kılıcı’ ismine sahip bir füze üretildiği ortaya çıktı.

MİNYATÜR FÜZE SİSTEMLERİNDEN EN İYİSİ!

Füze denince hepimizin aklına devasa boyutlardaki silah sistemleri geliyor ama üretilen Türk Kılıcı ismindeki füze, normal füzelere güre çok daha küçük boyutlardadır. Şehir içi operasyonlarda veya harp ortamında askerin gücüne güç katacak olan bu yeni silahın diğer isminin ise Yatağan olduğu açıklandı. Bu yeni silah yine TSK bünyesinde görev yapan Drone cihazlarına takılabiliyor. Minyatür olması sebebiyle her türlü ekipmana takılacak Türk Kılıcı, IDEF 2019’da ortaya çıktı.

LAZER GÜDÜMLÜ OLMASI AVANTAJ SAĞLIYOR

ROKETSAN’ın ürettiği ve yazılım desteğinin de tamamen yerli ve milli olduğu Türk Kılıcı füzeleri, bir ele sığabilen, tek elle taşınabilen ve Drone ile kullanılabilen füzelerdir. Türk Kılıcı’nın en belirgin özelliği ise tamamen lazer güdümlü olarak kullanılmasıdır. Lazer ile işaretlenen yerlere tam isabet ulaşabilen füze, 2021 yılından itibaren envanterde olacak.

Yazar: Seher Demirol

Seher Demirol
Adana'da 1989 senesinde dünyaya gelen Seher Demirol, Marmara Ünivetsitesi mezunudur. 2014 senesinden beri haber sektöründe çeşitli kategorilerde görev alan Demirol, kendini magazin alanında ilerletmiştir. Yaptığı çarpıcı haberlerle birçok kez medya gündemine oturan Demirol, kariyerine ulusal haber sitelerinde editörlük görevi alarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

ROKETSAN yaptı! 200 km menzilli Atmaca füzesi ortaya çıktı

ROKETSAN yaptı! 200 km menzilli Atmaca füzesi ortaya çıktı

ROKETSAN'ın ürettiği yeni Atmaca füzesi, dünyada eşi benzeri olmayan özellikler Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek. 200 km'yi aşan menzili, savunma ve harpta kullanılacak modern özellikleri sayesinde Türk Deniz Kuvvetleri çok daha başarılı operasyonlar icra edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.