ROKETSAN yaptı! 200 km menzilli Atmaca füzesi ortaya çıktı

ROKETSAN’ın ürettiği yeni Atmaca füzesi, dünyada eşi benzeri olmayan özellikler Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek. 200 km’yi aşan menzili, savunma ve harpta kullanılacak modern özellikleri sayesinde Türk Deniz Kuvvetleri çok daha başarılı operasyonlar icra edebilecek.


ROKETSAN yaptı! 200 km menzilli Atmaca füzesi ortaya çıktı

Türkiye’de savunma ve harp sanayide oldukça başarılı ürünlerin üretilmesini sağlayan kuruluşlardan bir tanesi olan ROKETSAN, 200 km menzilli Atmaca füzesine dair detayları paylaştı. Atmaca füzesinin en çok merak edilen özelliklerini ve ne zaman envantere gireceği hakkındaki bilgileri bu haberimizde ele alacağız. Sadece deniz kuvvetlerinde kullanılması planlanan Atmaca füzesi bu yıl içerisinde seri üretime girecek. Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek olan Atmaca, yetenekleri ve özellikleri bakımından düşmanın korkulu rüyası olacak.

MODERN SAVUNMA VE SALDIRI ÖZELLİKLERİNE SAHİP

Atmaca füzesinin özellikleri arasında, birçok ülkenin savunma sisteminde olmayan özellikler var. Atmaca füzesi ateşlendikten sonra hedefi güncelleyebiliyor, tekrar saldırı emrini verebiliyor  ve görevi iptal edebiliyoruz. İleri görev planlama altyapısına sahip olan Atmaca füzesinin hareketli veya sabit hedefleri yok etme becerisi de bir hayli yüksektir. SSB ile ROKETSAN arasında imzalanan anlaşma ile birlikte, Atmaca füzelerinin seri üretiminin başlamasına olanak sağladı.

200 KM’NİN ÜSTÜNDE AZAMİ MENZİLİ VAR

Türk Deniz Kuvvetleri başarısını daha üst sıralara çıkaracak olan Atmaca füzesinin azami menzili 200 km’yi aşıyor. Menzili ve özelliklerine bakıldığında, dünyada eşi benzeri olmayan bu füze çok yakında envantere girecek. Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre gibi gelişmiş altyapı sistemlerine sahip olan füzenin, Deniz Kuvvetlerinde kullanılan yazılıma entegre edilmesi sağlanacak. Atmaca’nın test atışları çok yakında başlayacak.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

ROKETSAN’dan ‘Türk Kılıcı’ hamlesi! Dengeleri değiştirecek

ROKETSAN’dan ‘Türk Kılıcı’ hamlesi! Dengeleri değiştirecek

ROKETSAN tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen minyatür füze 'Türk Kılıcı' dünyanın ilgi odağı oldu. IDEF 2019'da tanıtılan füze, lazer güdümlü özelliği ile TSK'nın tam isabet hedefi yok etmesini sağlayacak. Türk kılıcı, 2021 yılından itibaren envanterde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.