Robotik Cerrahinin Ürolojik Hastalıkların Tedavisinde Kullanımı

Robotik cerrahi ile ilgili birçok kafa karıştırıcı ve merak uyandırıcı konu vardır. Öncelikle birçok hasta bu tedavinin bir robot tarafından mı yapıldığını merak eder. Robotik cerrahi nedir ve tam olarak nasıl bir uygulamadır sizlere bilgi vermek istiyoruz.
Takip et
Robotik Cerrahinin Ürolojik Hastalıkların Tedavisinde Kullanımı
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Robotik cerrahi tıp alanında oldukça sevindirici ve etkileyici gelişmelerden biridir. Özellikle ürolojialanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan tedavinin inanılmaz avantajları vardır. Robotikcerrahinin ürolojide kullanımı hastalar için son derece önemli bir gelişmedir. Birçok önemli avantajıbulunan tedavilerin aynı zamanda uygulaması çok daha etkilidir. Hem hastalar hem de cerrahaçısından çok önemli olan bu tedavi yöntemleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi ile ilgili birçok kafa karıştırıcı ve merak uyandırıcı konu vardır. Öncelikle birçok hasta bu tedavinin bir robot tarafından mı yapıldığını merak eder. Robotik cerrahi nedir ve tam olarak nasıl bir uygulamadır sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle operasyon kesinlikle bir robot tarafından yapılmaz. Sadece cerrah tarafından kontrol edilen ve komut verilen robotlar tarafından yapılır. İşlem sırasında kişilerin operasyon yapılacak olan bölgesine minik kameraları olan aletler gönderilir ve bu sayede kapalı bir şekilde kişinin operasyon bölgesi görüntülenir. Yani cerrah ve robotik cihazlar eş zamanlı olarak çalışır ve cerrahi operasyonu gerçekleştirir. Kulağa biraz ürkütücü gelebilir ancak hiçbir sorun yaşanmayan ve aksaklık olmayan operasyonlar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu operasyonların başarı oranları da oldukça yüksektir.

Robotik Cerrahi ile Ne Tür Ürolojik Sorunlar Tedavi Edilir?

Robotik cerrahinin tıp dünyasında yaşattığı en önemli gelişmelerden biri birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor olmasıdır. Özellikle ürolojik sorunlarda son derece önemli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar;

 • Prostat büyümesi
 • Prostat kanseri
 • Böbrek tümörü
 • Böbrek kanallarının darlığının tedavi edilmesi
 • Testis kanseri
 • Mesane kanseri

Yukarıda belirttiğimiz önemli rahatsızlıkların tedavisinde rahatlıkla robotik cerrahinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca tüm bu operasyonlarda oldukça yüksek başarı oranları vardır.

Robot Cerrahinin Ürolojide Kullanımı Nasıl Avantajlar Sunar?

Robotik cerrahinin ürolojik sorunlarda kullanımının avantajları hasta açısından ve cerrah açısından değerlendirilebilir. Çünkü her iki taraf içinde ayrı ayrı önemli avantajları vardır. Robotik cerrahinin ürolojide kullanım avantajları öncelikle hastalar için nasıldır bunu inceleyeceğiz.

Hastalar için robotik cerrahinin avantajları;

 • Robotik cerrahi operasyonlarda minimal kesiklerle işlem gerçekleştirilir. Bu da açık ameliyatlara göre daha az kanama ve daha az dokunun zarar görmesi anlamına gelir.
 • Hastalar kısa sürede normla hayatlarına dönebilirler.
 • Operasyon sonrasında daha hızlı iyileşme yaşanır.
 • Minimal kesikler oluşturulduğu için daha az ve belirli belirsiz izler olur.
 • Canlı dokuların zarar ve hasar görme durumları az olduğu için olası riskler minimum seviyededir.

Cerrah açısından robotik cerrahinin avantajları;

 • Operasyonu gerçekleştiren cerrahlar, bölgeyi çok daha yakından ve net bir şekilde görür. Bu sayede diğer cerrahi operasyonlarda görmekte zorlanılan bölgeler daha rahat görülür.
 • Pelvis gibi dar ve dikiş atılması zor olan bölgelerde çok daha rahat çalışılır.
 • Endoskopik cerrahi operasyonlarda özellikle işlemin daha kolay yapılmasını ve cerrahın daha rahat çalışmasını sağlar.

Ürolojide Robotik Cerrahi Kullanımı Nasıldır?

Ürolojide robotik cerrahi kullanımı önemli avantajlar sağladığı ve aynı zamanda operasyonların başarı oranlarını artırdığı için çok tercih edilir. Bu operasyonlarda hem cerrah daha rahat hareket eder ve soruna daha kolay müdahale sağlar hem de hasta için çok daha konforlu bir süreç yaşanır. Operasyon sonrasında daha kısa sürede iyileşme sağlandığı için hasta normal hayatına daha hızlı döner ve yaşam kalitesi bu durumdan olumsuz etkilenmez. Zaten birçok ürolojik problemde kullanılabilen bir operasyondur.

Kronik böbrek yetersizliğine sahip hastalarda tedavi sırasında fonksiyonel böbrek parankimi korunmalı ve dikkatli olunmalıdır. Robotik cerrahi yöntemler tam olarak bu imkânı sağlayan önemli işlemlerdir. Ayrıca dar böbrek kanallarının tedavi edilmesi içinde tercih edilebilecek etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Her Ürolojik Sorun Robotik Cerrahi Yöntemiyle Tedavi Edilebilir Mi?

Her ürolojik sorunların tedavisinde rahatlıkla robotik cerrahi yöntemleri uygulanabilir. Hastanın tercihine göre hangi tedavi yönteminin uygulanacağına karar verilebilir. Sadece robotik tedavi yöntemleri hem hasta hem de operasyonu gerçekleştiren cerrahi birim açısından daha maliyetli bir yöntemdir. Risk faktörü az olan veya böbreğin tümünün veya idrar torbasının alınması gereken operasyonlarda rahatlıkla laparoskopik operasyonlar da tercih edilebilir. Robotik cerrahinin ürolojide kullanımı genel olarak son derece önemli ve operasyonların başarı oranını oldukça olumlu etkileyen bir durumdur. Bu yüzden rahatlıkla tercih edilebilir.

Prof. Dr. Murat BİNBAY’ın Robotik Cerrahi Deneyimi

Prof. Dr. Murat Binbay, on yıldan fazla bir zamandır üroloji pratiğinin çoğunu ürolojik kanserlerin (prostat, böbrek, böbreküstü bezi, idrar torbası ve yumurtalık kanserleri) laparoskopik ve robotik ameliyatları üzerine yoğunlaştırmıştır. 2006 yılında başladığı laparoskopik ameliyatlara; 2009 yılından beri aktif olarak robotik cerrahi ile devam etmektedir.

Birçok ulusal ve uluslararası kongrelerde robotik cerrahi hakkında konuşmalar da yapan Binbay, ‘robotik cerrahi eğitmenliği’ sıfatı ile uluslararası Intuitive firması (Robotik da Vinci cerrahi sistemleri) tarafından sınırlı sayıda cerraha verilen “expert” (uzman) sertifikasına sahip bir üroloji doktorudur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.