adplus-dvertising

Robot Süpürge, tuvaletteki kadının görüntüsünü sosyal medyaya sızdırdı

Dünyaca ünlü bir teknoloji firmasına ait robot süpürge, evinde tuvalete giren kadını görüntüledi. Görüntülerin Facebook'ta yayınlanmasının ardından teknoloji camiası ayağa kalktı, şirket yazılım firmasıyla olan sözleşmesini feshetti.
Takip et
Robot Süpürge, tuvaletteki kadının görüntüsünü sosyal medyaya sızdırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyaca ünlü teknoloji firmasına ait robotun bir kadını evinde gizli şekilde görüntülemesi infiale neden oldu. İddialara göre robotun yeni çıkan serisinden alan kadın, temizlik robotunun tuvalette durduğu sırada tuvalete girerek bir süre ihtiyacını giderdi.

Kadının tuvalette olduğu sırada kayıtta olan robot süpürge, kadını çıplak bir şekilde ihtiyacını giderdiğini anları kayda aldı. Sonrasında bu görüntüler Facebook’ta paylaşıldı. Görüntülerin yayılmasının ardından firmaya büyük tepki geldi.

Bir başka görüntüde, sekiz ya da dokuz yaşlarında olduğu anlaşılan ve yüzü açıkça görülebilen bir çocuk, koridorun zeminine yüzüstü yatmış durumda. Diğer çekimler dünyanın dört bir yanındaki evlerden, bazılarında insanların, bazılarında ise bir köpeğin yaşadığı odaları gösteriyor.

Robot Süpürge, tuvaletteki kadının görüntüsünü sosyal medyaya sızdırdı
Yakın zamanda Amazon tarafından 1,7 milyar dolara satın alınan iRobot konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bu görüntülerin 2020 yılında Roomba tarafından çekildiğini doğruladı. Şirkete göre sorun Robotun kendisinde değil, akıllı süpürgeler için kullanılan algoritmanın eğitiminden sorumlu olan insan faktöründeydi.

TEPKİLERİN ARDINDAN SÖZLEŞMEYİ İPTAL ETTİLER

Şirkete yönelik tepkilerin büyümesinin ardından konuyla ilgili bir açıklama geldi. Teknoloji firması, sorunun robotun yazılımından kaynaklandığını ve yazılımcı firmayla sözleşmenin iptal edildiğini duyurdu.

MIT Tech Review’a göre bu vakada, veri etiketleyicileri olarak da bilinen Scale AI yüklenicileri, robot süpürgelerin çevrelerindeki nesneleri daha iyi tanıyabilmesi için fotoğrafları etiketlemek üzere iRobot için bir proje üzerinde çalıştı.

Süpürgelerin kaydettiği diğer görüntülerde çocuklar, ev hayvanları, ev eşyası, tavan gibi ev yaşamına ait tipik görüntüler yer alıyor.
iRobot sözcüsü James Baussmann, Insider’a verdiği görüşte, sorunun robotun yazılımından kaynaklandığını ve yazılımcı firmayla sözleşmenin iptal edildiğini duyurdu.

Robot Süpürge, tuvaletteki kadının görüntüsünü sosyal medyaya sızdırdı

İŞTE O AÇIKLAMA

iRobot marka robot süpürgeler satışa sunulmadan önce düzenli olarak testler yapılmakta ve ürünlerin geliştirilmesi adına çalışmalar yürütülmektedir. Haberde kullanılan ürün, 2020’de ürün geliştirme aşamasında kullanılan robotlardandır. Bu geliştirme robotları, özellikle veri toplamaya yönelik yazılım ve donanımlarla değiştirilmiştir. 2021’de pazara sunulmasından bu yana Roomba j7 Serisi kullanıcıları, makine öğrenimini desteklemek amacıyla görüntüleri kendi seçimleri dahilinde gönderebilmektedir.

Bunun yanı sıra, geliştirme robotlarına açıkça görülebilen, “video kaydı devam ediyor” ifadesi yer alan neon yeşili bir çıkartma yapıştırılmıştır. Veri toplayıcılar bununla ilgili bilgilendirilir ve verilerin nasıl toplanacağı kabul edilir.

Ürün geliştirme aşamasında kullanılan robotların çektiği bazı görüntüler, üçüncü taraf bir hizmeti sağlayıcısı olan Scale AI çalışanları tarafından sızdırılmıştır. iRobot sızıntıyı öğrendiğinde şirket, görüntülerdeki kişileri uyarmak için hemen harekete geçmiş, Scale AI ile tüm çalışmalarını derhal durdurmuş ve Scale AI şirketine fesih bildirimi göndermiştir.

Veri güvenliği ve gizliliğine çok önem veren iRobot, konuyu aktif olarak araştırmakta ve gelecekte herhangi bir üçüncü parti hizmet sağlayıcı tarafından benzer bir sızıntının olmaması için ek önlemler almaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.