adplus-dvertising

Rizelilerin yıllarca ‘şifalı’ diye içtikleri su zehirli çıkınca hüsrana uğradılar

Rize’de senelerdir şifalı diyerek içilen Andon ılıca suyunun arsenik oranı 27 kat fazla çıkınca Rize halkı hüsrana uğradı.
Takip et
Rizelilerin yıllarca ‘şifalı’ diye içtikleri su zehirli çıkınca hüsrana uğradılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Andon’daki ılıca suyundan Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca analiz için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan numune, ılıca suyunu içme suyu olarak tüketenlerin sanki kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı. Andon ılıca suyunda ağır materyallerin çıkması sebebiyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde uyarıcı tabela asıldı.

Rizelilerin yıllarca ‘şifalı’ diye içtikleri su zehirli çıkınca hüsrana uğradılar

Senelerdir içilen ılıca suyunun bulunduğu alana asılan tabelayı gören kent sakinleri içtikleri suyun zehirli olduğunu öğrendiklerinde hüsrana uğradılar. Ilıca suyundan içmeye gelen vatandaşları karşılayan bu tabelayı görenlerin kimileri bu zamana kadar içtikleri sudan tedirgin olurken, kimileri ise yazıya inanmayarak suyu içmeye ve kullanmaya devam ediyor.

Çocukluğu boyunca ılıca suyundan içtiğini ancak bu zamana kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadığını belirten Meliha Özdemir “Bizim çocukluğumuz burada geçti senelerdir buraya gelip bu sudan içerdik. Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu da şuanda bu şekilde oldu? İstanbul’da yaşıyorum Rize’ye her geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım. Şuana kadar hep içerdim hiçbir sıkıntısını yaşamadım” ifadelerini kullandı.

Rizelilerin yıllarca ‘şifalı’ diye içtikleri su zehirli çıkınca hüsrana uğradılar

Yapılan tahliller ile suyun bozuk olduğuna inanmadığını ifade eden Andon’da tesis sahiplerinden Sedat büyük ise “Biz çocukluğumuzdan beri buraya gelirdik. Eskiden buranın girişinde üstünde nelere iyi geldiğini yazan büyük bir tabela olurdu. Buranın 150 senelik bir mazisi var. Eskiden insanlar buraya şifa bulmaya gelirdi. Şuanda yapılan tahlillerde suyun bozuk olduğunu söylüyorlar. Biz buna katılmıyoruz çünkü bu su bir gün durduğu zaman bozuluyor. Bu sudan numene aldılar, kaç gün sonra tahlil ettiler, belli değil. Biz bu suyun yerinde tahlil edilmesini istiyoruz. Burada bir sürü işletmedeki insanlar ekmek yiyor. Bu suyun kapanması demek işletmelerin yok olması demek. Madem sağlık için uygun değildir diyerek bu yazıyı yazdılar o zaman buraya gelip suyu mühürleseydiler. Gelen insanlar inanmayıp gene suyu alıp içiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.