adplus-dvertising

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler

Rize’de senelerdir şifalı diyerek içilen ve alınan numunelerde sudaki arsenik oranı 27 kat daha çok çıkıp İl Sağlık Müdürlüğü tarafından üstüne sağlıksız olduğuna dair tabela asılan ılıca suyu bütün uyarılara karşın tüketilmeye devam ediyor. Vatandaşlar asılan yazıla tepki göstererek su içmek için kuyruğa girdiler.
Takip et
Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkeze bağlı Andon olarak bilinen Küçükçayır köyünün turizm destinasyon projesi çerçevesine alınmasının sonrasında Andon suyu olarak bilinen suyun bu destinasyon içerisine alınması maksadıyla analizi yapıldı. Yapılan analizde sudaki arsenik oranı 27 kat fazla çıktı. Bunun üstüne İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından suyun yanına tüketilmesinin sağlığa uygun olmadığı yönünde uyarı levhası asıldı. Senelerdir şifalı diyerek içilen hayrata Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından asılan “Bu suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir” yazısı bir müddet sonra kimliği belirsiz kişi yahut kişiler tarafından yerinden söküldü. Bölge halkı Andon suyu olarak bilinen suyun zehirli olmadığını, senelerce buradan içilen suyun hiçbir insana zarar vermediğini inatla savunurken, suyun aktığı bölgede toplanan vatandaşlar tepkilerini suyu içmeye devam ederek gösterdi.

Rize’de sağlıksız çıkan ılıca suyundan su içmek için kuyruğa girdiler

“Biz bu suda arsenik falan olduğuna inanmıyoruz”

İnsanların 150 senedir ‘zehirli’ denen sudan içtiğini, daha önce bu şekilde bir şeyin ortaya çıkmadığını ifade eden bölgedeki işletme sahiplerinden Şemsettin Manavracı “Bu suyun böbrek taşlarına, kuma, egzamaya iyi geldiği raporda yazılı. Kadın hastalıklarına iyi geldiği de yazılı. Biz 40 senedir işletmeciyiz. Bugüne kadar hiç bu şekilde bir şey söz konusu olmadı. Şuanda bir anda bu şekilde bir şey çıkması bizi üzdü. Buraya 24 saat gidip gelen insanlar oluyor. Çok büyük tepki oldu. Birisi de gelip tabelayı almış buradan. Kimin aldığını da bilmiyoruz. 5-10 sene önce bize baskı yaparak burayı bizim elimizden almak istediler. O baskıya boyun eğmedik, şuanda de bu şekilde bir şey oldu. Biz bu suda arsenik falan olduğuna inanmıyoruz. Eğer varsa 150-200 senedir neden insanlara söylemediler. 150 senedir bu su burada akıyor, burada ölen olmadı. Bugüne kadar ne öleni gördük ne zarar göreni duyduk. Burada bir oyun dönüyor ama anlamış değiliz. Gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Biz bu tahlilin gerçek olduğuna inanmıyoruz ve başka bir ilde tahlil yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu su 1972’de tahlil edilmiş ve tahlillerde hiçbir sıkıntı olmadığı belirlenmiş”

Yapılan tahliller neticesinde içerisinde 10 mikrogram/litre arsenik olması lazımken 27 kat fazla; yani 273,43 mikrogram/litre çıkan suyun 50 sene önce de tahlil edildiğinin altını çizen Hüseyin Yıldırım ise “Bu su 1972’de tahlil edilmiş ve tahlillerde hiçbir sıkıntı olmadığı belirlenmiş. Şuanda buraya gelip bu suyun arsenikli olduğunu tespit etmişler. Bizde buna inanmıyoruz. Bizim derelerimize, doğal sularımıza dokunulmasını talep etmiyoruz. Bu tip sodalı su dediğimiz sulardan bölgemizde çok var. Bu sularımızın yaşlı insanlarımıza şifa getirdiğini biliyoruz. Büyüklerimiz bu sudan devamlı içti, şuana kadar bir şey olmadı. Biz bir rant için buraya müdahale edildiğini düşünüyoruz. İlerisinde hiçbir yerleşim yeri olmadığı için katkı olabileceğini düşünmüyoruz. Biz bu suya müdahale edilmesini talep etmiyoruz. Daha iyi bir yerden tahlil alınıp tekrardan inceleme yapılmasını istiyoruz. Bu suyu alıp buradan eve getirmeye kalktığımızda suyun buradaki tadı ile aynı olmadığını biliyoruz. Biz bu sudan içiyoruz ve içmeye de devam ediyoruz. Bölge insanı da içmeye devam ediyor. Bu bölgedeki insanlar bu suyla mutlu” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.