Rize, dünyanın en büyük çay bardağı ile Guinness adayı!

Türkiye’de çayın yetiştirildiği Rize’de ‘Çay Çarşısı’ projesi kapsamında 30 metre yüksekliğinde inşa edilen ve sona gelinen ince belli çay bardağı biçimindeki 7 katlı bina için Guinness Rekorlar Kitabı’na resmi müracaat yapıldı.
Takip et
Rize, dünyanın en büyük çay bardağı ile Guinness adayı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rize Ticaret Borsası’nca hazırlanan ‘Çay Çarşısı’ projesi inşaatı sürüyor. Proje kapsamında 9 bin 500 metrekarelik alanda kurulan çarşıda, Türk çayı tanıtılacak.

Her çeşit çayın tadımının yapılacağı çay evleri, satış reyonlarıyla beraber Rize bezi, bakır işlemeciliği, yöresel yemekler, taş değirmen, kemer köprü gibi kültürel öğelerin de yer alacağı çarşıda, 30 metre yüksekliğinde ince belli çay bardağı biçiminde inşa edilen binada sona gelindi.

7 katlı çay bardağı binasının içerisinde çay müzesi, çayın topraktan bardağa serüvenini anlatan 13D çay sineması ve seyir terası yer alacak. Bina için Guinness Rekorlar Kitabı’na resmi müracaat yapıldı.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, çay bardağı binasıyla şehrin sembolü olan çayı simgelediklerini söyleyerek ‘Çay Çarşısı’nın turizme değer katacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.