adplus-dvertising

Rize-Artvin Havalimanı için ilk test uçuşu gerçekleştirildi

Türkiye’nin deniz dolgusu üstündeki Ordu-Giresun Havaalanı’nın sonrasında 2. havaalanı olacak olan Rize-Artvin Havaalanı için bugün ilk test uçuşu gerçekleştirildi.
Takip et
Rize-Artvin Havalimanı için ilk test uçuşu gerçekleştirildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

3 Nisan 2017’de temeli atılan ve 100 milyon ton taş kullanılarak 2 milyon 800 bin metrekarelik alandaki deniz dolgusunun tamamlanmasının sonrasında yöre mimarili terminal binaları ile çay bardağı kulesi ve çay yaprağı biçimindeki giriş takı da tamamlanan havaalanı yapılan çalışmalar ile test uçuşları için hazır hale getirildi. Altyapı inşaatı tamamlanan ve pist, taksi yolları üretimi tamamlanan Rize-Artvin Havaalanı’nda şerit saha düzeltmeleri devam ederken, pistin ve apronların çizgileri de çekildi.

Açılışı 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek havaalanı için ilk test uçuşu bugün Ankara’dan kalkan DHMİ ait uçuş kontrol uçağı ile yapıldı. Söz konusu uçak yapımı tamamlanan 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki piste iniş için alçalırken, sonrasında tekrar havalandı. Havaalanı seyrüsefer cihazlarının devreye alınması için düzenlenen kalibrasyon uçuşunun gün içerisinde ve önümüzdeki günlerde de yapılması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.