Risksiz bölgelere özel koronavirüs yasakları geliyor!

Kademeli normalleşmede ilk veriler korkuturken daha sıkı tedbirler gündemde: – Şehrin geneli sarı bile olsa, riskli cadde, mahalle, sokak ve parklar için kırmızı kurallar uygulanabilecek. – Kırmızı bir ilden sarı illere geçişler zorlaşacak.
Takip et
Risksiz bölgelere özel koronavirüs yasakları geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme’nin sonrasında uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda tedbirler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak ismine lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre tekrardan değerlendirme yapılacak.

Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, kentte yoğunluk ve risk oluşturduğu saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek. İşlek bir cadde, mahalle yahut parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu koşulu yahut daha sıkı denetimler olabilecek.

İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. En yüksek risk manasına gelen kırmızı bir ilden düşük riskli sarı illere geçişleri engellemek için sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması gibi kurallara geçilebilecek. Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması sebebiyle Karadeniz Bölgesi’nin biraz rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak ‘mavi’ renkteki Doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı söyleniyor. Bu sebeple il yönetimlerine büyük görev düştüğü, gelişmelere göre halkın devamlı uyarılarak, yeni kurallarla sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

EN ÇOK ARTANLAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan “Son hafta 100.000 nüfusta vaka görünme oranı en çok artan illerimiz: Sinop, Kilis, Samsun, Amasya ve Edirne. En çok azalan illerimiz: Ordu, Bolu, Trabzon, Nevşehir ve Karaman. Beraber önlemlere uyarak bütün illerimizi mavi kategoriye sokalım” mesajını paylaştı.

BULAŞTIRMA ORANI KATLANDI

YAPILAN toplantılarda, vaka sayısındaki artışın hareketlenmeyle doğrudan ilişkisi olduğu, temaslıları ortaya çıkarmak için test sayısının arttırıldığı, daha da arttırılması gerektiği söylendi. Sağlık altyapısının 15-20 bin arası vakaya kadar kaldırabileceği, fakat ondan ardından risk oluşacağı yorumları yapılıyor. Yasaklar kaldırılmadan önce pozitif çıkan bir kişinin 3-4 kişiye bulaştırma riski varken, yeni dönemde bu riskin 7-8 kişiye çıktığı da söyleniyor.

VAKA SAYISI 11 BİN 187 OLDU

TÜRKİYE’de son 24 saatte koronavirüs sebebiyle 65 kişi öldü, toplam can kaybı 29 bin 30 oldu. Yeni vaka sayısı ise 11 bin 187. Sağlık Bakanlığı’nın günlük koronavirüs tablosuna göre, dün 129 bin 299 test yapıldı, 735 yeni hasta belirlendi. Toplam vaka 2 milyon 780 bin 417’ye ulaşırken, hastalarda zatürre oranı yüzde 3.6, ağır hasta sayısı 1261 oldu. Dün 7 bin 785 kişi iyileşti, iyileşen toplam hasta sayısı 2 milyon 623 bin 924’e yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.