Riskli bina arsasına 500 milyonluk proje

İstanbul Beşiktaş’ta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün riskli binasının yer aldığı arsaleye çıktı. 26 inşaat firmasının yarıştığılede kazanan Gökyol Taahhüt oldu. Firma 490 milyon liralık proje yapıp, arsa sahibi Emlak Konut’a 245 milyon ödeyecek.
Takip et
Riskli bina arsasına 500 milyonluk proje
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Emlak Konut GYO, İstanbul Beşiktaş’taki arsası için gelir paylaşım modeliyle ihale yaptı. Konumuyla öne çıkan arsa için 26 inşaat firması yarıştı. Önceki gün son oturumu gerçekleşenlede en yüksek teklifi Gökyol Tahhüt Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret şirketi verdi. Firma, Dikilitaş’taki 3 bin 357 metrekare arsa için proje toplam geliri olarak 490 milyon lira, Emlak Konut GYO’ya arsa payı olarak yüzde 50’ye denk gelen 245 milyon lira taahhüt etti.

BAKANLIK BİNASI BOŞALTILDI

Konumu ile öne çıkan bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü binası yer alıyordu. 1970’lerin sonunda yapılan bina İstanbul’da Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra hasar görmüş ve boşaltılmıştı. Şimdi Barbaros Bulvarı’na cepheli bu arsada yeni bir proje inşa edilecek. İhale ilanında yer alan bilgilere göre ticari imarlı arsada emsal 2, emsale esas inşaat alanı da 6 bin 714 metrekare olarak belirlendi.

3 KAT FAZLA GELİR SAĞLANACAK

Daha önce yapılan değerleme çalışmasına göreleye esas taşınmazın tespit edilen asgari bedeli KDV dahil yaklaşık 80 milyon lira. Bu durumda arsa 3 katından da fazla bir bedellele edilmiş oldu. Yapılan değerleme çalışmasında merkezi konumu, ulaşım akslarına cephesi olması, tek mülkiyet yapısı ve prestijli konumu arsanın avantajları olarak sıralanırken, gayrimenkul piyasasındaki dalgalanma ve sınırlı bir kitleye hitap etmesi olumsuz faktörler olarak belirlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.