Ripple ile SEC davasında ortalık karıştı! Ripple XRP davasında tarihler belli oldu

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği SEC ve Ripple davasında şok bir detay dikkat çekti. Ripple avukatları, davanın ikinci duruşmasında Bitcoin ve Ethereum tartışması gündeme damga vurdu. Peki Ripple XRP davası ne zaman?
Takip et
Ripple ile SEC davasında ortalık karıştı! Ripple XRP davasında tarihler belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası sürüyor. Davada yaşanan önemli gelişmeler, kripto para basınında geniş yankı buldu. SEC kıdemli duruşma avukatı, son duruşmada Yargıç Netburn’e XRP’nin Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırılamayacağını söyledi.

Ripple’ın İddialarına Sert Yanıt Geldi

SEC avukatının Ripple avukatlarının tezini çürüten açıklamaları kripto para basınında geniş yankı buldu. Ripple tarafı bir süredir XRP’yi Ethereum ve Bitcoin ile karşılaştırıyor ve fonksiyonel anlamda aynı işlevi gördüklerini öne sürüyordu. SEC’in bu iki büyük kripto para birimi için inceleme yapmadığını ve sadece kendilerine karşı tarafsız bir tutumda bulunduklarını öne sürmüşlerdi.

Ripple’ın Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olmadıkları iddiasını yanıtlayan avukat şunları ifade etti: “Ripple şirketinin kendi avukatlarının da söylediği gibi, Bitcoin gibi değilseniz zira siz bu varlıkları yaratan bir oluşumsunuz. Bu temelde farklı bir konu. Bu programın gerçekten var olup olmadığı konusunda tartışıyoruz. Sayın yargıç, ancak asıl mesele şu, bu program var olsa bile Ripple ve davalıların XRP’yi bir güvenlik haline getirmeye çabaları ve XRP için yeni bir kullanım geliştirme çabalarıdır.”

Yargıç Farklı Bir Detaya Dikkat Çekti

Yargıç Sarah Netburn, XRP’yi Ethereum ve Bitcoin’den ayıran temel özelliğin XRP üzerinden sağlanan ek bir fayda olup olmadığını sordu. Yargıcın sorusuna yanıt veren SEC avukatı, şirketin XRP kullanımını genişletmeye yönelik çabaları sonucu onu menkul kıymet sınıfına aldıklarını belirtti: “Asıl mesele şu ki Ripple ve diğer sanıklar XRP için bir kullanım alanı oluşturma çabası içerisindeydiler. Bu durum onu menkul kıymet yapan şeydir.” Ripple ile SEC arasındaki menkul kıymet davasının ikinci duruşmasında Ethereum ve Bitcoin tartışması dikkat çekti. Kripto para yatırımcıları davanın nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyor.

Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı 3,753 TL. Döviz cinsinden ise 0,517 Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte % 10.02 arttı.

Ripple XRP davası ne zaman?

Ripple ve SEC arasındaki davada yeni tarihler belli oldu. Ön duruşması 22 Şubat 2021’de görülen davanın açılış savunmaları 12 Nisan’da alınacak. SEC’in detaylı açıklaması ise 14 Mayıs’ta verilecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçladığı Ripple ve iki yöneticisine açtığı davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021’de görülmüştü.

SEC’in, Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı, XRP aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçladığı davanın ilk duruşmasında karar çıkmadı.

Ripple’ın avukatı James K. Filan, Twitter üzerinden davayla ilgili olarak belirlenen yeni tarihleri duyurdu.

Buna göre sanıkların açılış savunmaları 12 Nisan’da, SEC’in detaylı açıklaması ise 14 Mayıs’ta verilecek. Daha sonra savunmanın SEC’in sunduğu argümanlara yanıt vermesi için 4 Haziran’a kadar vakti olacak.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada Ripple eski CEO’su Chris Larsen ve şu anki CEO Brad Garlinghouse’u temsil eden James K. Filan SEC tarafından sunulan mektubu da gönderisinde paylaştı.

Mektupta davalıların davayı reddetme taleplerine ilişkin iddialarını sunmak için önerilen tarihler üzerinde anlaştıkları yer alıyor.

Bitcoin Ve Ethereum Araştırılmadı İddiası, Ortalığı Karıştırdı

Ripple ve ABD’nin bir numaralı menkul kıymet regülatörü SEC arasındaki davada son dönemde birden çok yeni gelişme yaşandı. Ripple’ın ilk başlarda geride kalıyor izlenimi vermesine rağmen şimdi ise geri dönüş yaptığı görülüyor.

Ripple, mahkemeye verdiği bir bildiride ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önemli bazı evrakları beyan etmesini istedi. Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’i temsil eden avukatlar, SEC’nin sadece kendisi tarafından seçilen evrakları sergilediğini ve gizli birkaç evrak olduğunu vurguladı.

Ripple avukatları, SEC’nin benzer konumlarda olan Bitcoin ve Ethereum hakkında bunların menkul kıymet olmadığını belirtirken XRP için ise detaylı arama yapıldığına değindi. XRP’ye oldukça benzediği belirtilen BTC ve ETH için araştırma yapılmadığını belirten Ripple avukatları, yapıldıysa bunlarla ilgili kanıt istedi.

SEC, BTC ve ETH’nin menkul kıymet olmadığını ilan etmişti. Ripple ise şimdi bunun hangi belgelere dayalı olarak alınan bir karar olduğunu sorgulamakta. SEC, bu itiraza olumsuz yanıt verip söz konusu talebin dava ile ilgisi olmadığını vurguladı. Son sözü ise direkt olarak mahkemenin söyleyeceği biliniyor.

Bu durumda Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet ilan edilme riski olmasa da XRP’nin kurtulma şansı artıyor olabilir. Eğer SEC, iki kripto para için benzer araştırma yapmadan sadece XRP üzerine yoğunlaştıysa bunun Ripple için kurtuluş yolu yaratabileceği tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.