Ripple Davasından Sonra XRP Yeniden Listelenecek mi?

Kripto para borsaları açılan bu dava sonrasında XRP’yi risk olarak görerek platformlarından kaldırdı.  SEC ise bizzat kendi ağzıyla bu durumun borsalar için risk teşkil etmeyeceğini ifade etti. Ripple ve ABD’nin finansal regülatörü SEC arasındaki dava, son günlerde en çok konuşulanlar arasında yerini aldı. XRP Yeniden Listelenecek mi? Ripple eski CTO’su Jed McCaleb neden XRP’yi Nakde Çevirdi?
Takip et
Ripple Davasından Sonra XRP Yeniden Listelenecek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SEC tarafından yapılan açıklamada XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesinden sadece Ripple ve Ripple iştiraklerinin sorumlu tutulacağı vurgulandı. Bu da borsaların aslında söz konusu olaydan etkilenmeyeceğinin net kanıtı oldu.

Ancak ünlü avukat Jesse Hynes konu hakkında yaptığı açıklamada iştirak ifadesinin çok muğlak olduğunu vurguladı. Hynes, Menkul Kıymet Yasalarının 405. maddesine göre iştirak tanımına uygun kişi veya kurumların bir varlığın alım satımına dolaylı veya direkt etkisi olan aracılar da olabileceğini vurguladı. Bu da kripto para borsalarının aslında Ripple davasında iştirak statüsüne dahil edilebileceğini düşündürüyor.

Avukatlar XRP Konusunda Kararsız

Bir başka ünlü avukat Jeremy Hogan da bu konuda yatırımcıların dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. Hogan, bu maddenin devamında “kontrol” vurgusunun yer aldığını belirtti ve Coinbase’in Ripple tarafından kontrol edilmediğini ifade etti.

Coinbase’in burada sorumlu tutulması için broker olarak görülmesi gerekmekte. Kripto para borsası tam olarak bu tanıma uymasa da avukatlar davada farklılıkların gözetilmeyebileceğini ifade etti. Yine de bunun gerçekleşmesi için XRP’nin menkul kıymet sayılması gerekiyor.

XRP Yeniden Listelenecek mi?

XRP yatırımcıları ise bu olayların ardından Twitter üzerinde ciddi bir kampanya düzenleyerek XRP’yi delist eden borsaların tekrar bunu listelemesini talep etti. Özellikle ABD merkezli kripto para borsalarının XRP’yi delist etmesi XRP fiyat üzerinde yıkıcı bir etki bıraktı. Buna rağmen borsaların XRP’yi tekrar listelemesi, her şeyi değiştirip fiyatın eski seviyesine kadar çıkmasını sağlayabilir.

XRP’nin sadece Coinbase kripto para borsasında listelenmesi bile yatırımcılar için birçok şeyi değiştirebilir. Buna rağmen halka arz aşamasında olan Coinbase’in böyle bir adım atması regülasyon açısından büyük bir zararla sonuçlanabilir.

Ripple eski CTO’su Jed McCaleb, 6 Mart’tan bu yana 222,6 milyon XRP taşıdı.

XRPscan’den elde edilen verilere göre, son 16 gün içinde SEC tarafından hırpalanan fintech devi Ripple’ın kurucu ekibinden Jed McCaleb, 222 milyon XRP’yi satmak üzere taşıdı.

Jed McCaleb, XRP zenginliklerinden geriye kalanları satmaya devam ediyor ve “tacostand” cüzdanından dijital borsalara kripto para birimlerini, fiat para birimine dönüştürmek için gönderiyor. XRPscan’e göre, McCaleb, son iki hafta içinde, 115.633.766 dolara eşdeğer olan 222.600.000 XRP’yi transfer etti.

Ripple Davasından Sonra XRP Yeniden Listelenecek mi?

McCaleb, 2013 yılında Chris Larsen ile kurduğu Ripple Labs’tan ayrıldı ve Stellar platformunu oluşturdu. O zamandan beri, şirketi kurmadaki yardımı için Ripple’dan önemli miktarda tazminat alıyor. Para, Jed’in piyasaya birkaç milyar XRP’nin tamamını boşaltmasını ve fiyatı düşürmesini önlemek için kısmi olarak ödeniyor.

Hala 383 Milyon XRP Tutuyor

McCaleb’in düzenli XRP satışları, XRP döviz kuru üzerinde herhangi bir etkiye sahip görünmüyor. Yazının yazıldığı sırada “tacostand” cüzdanında kalan bakiye toplam 383.092.083 XRP token’dı. Topluluk, McCaleb’in bu yılın sonunda şu anda üç milyarın altında olan ve bir satış yapmak istediğinde “tacostand”den parça parça hareket eden XRP zulasının tamamını satacağına inanıyor.

Jed McCaleb, Ripple kurucularından biri olmasına rağmen, SEC tarafından yasal şikayetlerinde bahsedilmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.